Trwa ładowanie...
d3fhv6a

Katherine Heigl

Najnowsze informacje
4.8
(13 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

New Canaan, Connecticut, USA

Filmografia:
d3fhv6a

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, ostatnio kojarzona przede wszystkim z rolą atrakcyjnej pani doktor z bijącego rekordy popularności serialu „Chirurdzy”.

Urodziła się 24 listopada 1978 roku w Waszyngtonie, dorastała w New Canaan w stanie Connecticut. Z pochodzenia jest pół-Irlandką i pół –Niemką. Była najmłodszym z piątki dzieci. W 1986 roku cała rodzina Heiglów przeżyła ogromną tragedię – brat Jason zmarł na skutek poważnych obrażeń mózgu odniesionych w wypadku samochodowym.

Karierę zaczynała jako dziecięca modelka, reklamująca kosmetyki i płatki śniadaniowe. W show-biznes wciągnęła dziewczynę energiczna ciotka, wykorzystując jej zdjęcia w reklamie własnej linii produktów do pielęgnacji włosów. Kilka lat później zadebiutowała na ekranie, u boku Juliette Lewis i C. Thomasa Howella w dramacie/romansie „Dramat letniej nocy” (1992). Rok później pojawiła się u Stevena Soderbergha w dobrze przyjętym przez krytykę dramacie historycznym „Król wzgórza”, a następnie miała okazję zadebiutować w pierwszoplanowej roli u boku takiej gwiazdy jak Gérard Depardieu w komedii „Tata i małolata” (1994).

W boju o tę rolę pokonała wiele młodych aktorek, m.in. Alicię Silverstone. Później zagrała siostrzenicę Stevena Seagala w „Liberatorze 2” (1995) i wystąpiła obok Danielle Harris w familijnej, disneyowskiej produkcji „Spadająca gwiazda” (1996).

W tym samym czasie musiała pogodzić coraz częstsze występy na planie z pracą modelki i z nauką w liceum w New Canaan, a także uporać się z rozpadem małżeństwa swoich rodziców. Po rozwodzie w 1997 roku, matka postanowiła postawić wszystko na jedną kartę i przeprowadziła się wraz z Katherine do Los Angeles, obejmując odtąd funkcję osobistej agentki swojej zdolnej córki.

Rok 1997 to rola Taffy Entwhistle, dublerki Rity Hayworth w „Dublerach” Harveya Keitha i gwiazdorski występ w europejskiej produkcji przygodowej „Książę Waleczny” Anthony’ego Hickoxa, a 1998 – udział w dwóch horrorach o komediowym rysie: „Narzeczona laleczki Chucky” i „Bug Buster”, oraz debiut w telewizyjnej adaptacji szekspirowskiej „Burzy” z Peterem Fondą.

Pierwszy większy sukces odniosła dzięki serialowej roli Isabel w serialu „Roswell: W kręgu tajemnic”, z którym związana była w latach 1999-2002. W międzyczasie wzięła udział w komedii romantycznej „100 dziewczyn i ja” (2000) oraz w dość głośnym horrorze „Walentynki” z Denise Richards (2001).

* Zanim nadeszła przełomowa, serialowa rola dr Izzie Stevens, zebrała dobre recenzje za kreację Marty w obu częściach telewizyjnego romansu/westernu „Miłość przychodzi powoli” (2003) i „Obietnica miłości” (2004), zgarniając dwie nagrody Character and Morality in Entertainment (wraz z całym zespołem aktorsko-realizacyjnym). Wystąpiła też w kilku innych, zapomnianych już dziś filmach tytułach (m.in. telewizyjny film akcji „Masa krytyczna”, thriller TV „Wieczne zło”, horror „Descendant” 2003, komedie: „Olimpiada” i „Side Effects” 2005). Rok 2005 to początek kilkuletniej przygody z serialem, który wkrótce okazał się jednym z największych przebojów małego ekranu ostatnich lat. Mowa oczywiście o „Chirurgach” i roli ślicznej pani doktor Isobel Stevens, która, prócz ogromnej popularności, przyniesie jej także bardziej materialne dowody sukcesu: nagrodę Emmy, dwie nominacje do Złotego Globu oraz zespołową nagrodę Screen Actors Guild. Na fali popularności serialu, Heigl udało się z powrotem trafić na plan
mainstreamowych produkcji. W 2007 roku zagrała u boku Setha Roggena w komedii „Wpadka”, zgarniając nominacje do tak ważnych nagród, jak Empire Award, MTV Movie Award, czy Satellite Award.
*

Rok później dała gwiazdorski występ w komedii romantycznej „27 sukienek” (2008), a ostatnio wystąpiła w dwóch filmach Roberta Lucetika: komedii romantycznej „The Ugly True”, w której partnerował jej Gerard Butler (2009) oraz w komedii akcji „Five Killers” z Ashtonem Kutcherem (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fhv6a
d3fhv6a
d3fhv6a