Trwa ładowanie...
d2jf9tt

Kora

Najnowsze informacje
4.2
(13 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Filmografia:

Przystań (1997) (1997) (we własnej osobie)

Wielka majówka (1981) (we własnej osobie)

Iniemamocni (2004) (Edna Mode (dubbing))

Lekarze () (we własnej osobie)

Beats of Freedom - Zew wolności (2009) (we własnej osobie)

Iniemamocni 2 (2018) (Edna Mode (dubbing))

Seriale:

Lekarze (we własnej osobie)

Programy:
d2jf9tt
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Kora to polska piosenkarka, autorka tekstów i wokalistka zespołu Maanam. W swoim dorobku ma też pracę przy dubbingu i występy w kilku produkcjach filmowych. Żyła w latach 1951–2018.

Kora – życiorys

Chociaż powszechnie była znana pod pseudonimem Kora, to w rzeczywistości nazywała się Olga Aleksandra Ostrowska. Przez lata kojarzona była również jako Kora Jackowska – przyjęła nazwisko męża Marka Jackowskiego, z którym była w latach 1971–1984. Para wspólnie założyła Maanam. Po rozstaniu z pierwszym mężem i ślubie z Kamilem Sipowiczem oficjalnie Kora przyjęła jego nazwisko.

Urodzona w 1951 roku Kora Ostrowska zadebiutowała na scenie muzycznej razem z zespołem Maanam w 1975 roku. Była nie tylko wokalistką grupy muzycznej, ale też autorką większości tekstów piosenek. Wśród największych hitów, które wyszły spod pióra Kory, znalazły się m.in. "Boskie Buenos (Buenos Aires)", "Cykady na Cykladach", "Szare miraże", "Oddech szczura" czy "Krakowski spleen".

Na uwagę zasługuje też kariera solowa Kory. Artystka nagrała album "Bela Pupa" (1988) z zespołem Püdelsi, a także kilka własnych krążków – "Ja pana w podróż zabiorę" (1993), "Magiczne słowo – sukces" (2001), "Kora Ola Ola!" (2003), "Metamorfozy" (2008) i "Ping pong" (2011).

W 2016 roku Kora otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Przyznano jej też inne odznaczenia – Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Artystka chorowała na raka i po latach walki z chorobą zmarła 28 lipca 2018 roku.

Kora – filmy fabularne i dokumenty

Kora poświęciła swoje życie przede wszystkim twórczości muzycznej, ale miała okazję pojawić się też w kilku filmach, głównie muzycznych. Jeśli chodzi o produkcje fabularne, zagrała w "Wielkiej majówce" (1981) Krzysztofa Rogulskiego, a także w dramacie psychologicznym "Przystań" (1997). W obu tytułach wystąpiła jako ona sama. W 1983 roku premierę miał też fabularyzowany dokument "Czuję się świetnie" o działalności Maanamu. Wraz z Korą obejrzeć w nim można Marka Jackowskiego, Ryszarda Olesińskiego i Pawła Markowskiego.

Produkcje o charakterze dokumentalnym, na których planie gościła Kora, to następujące tytuły:

Kora brała też udział w programie telewizyjnym "Must Be the Music. Tylko muzyka", w którym w latach 2011–2016 była jurorką .

Kora – aktorka dubbingowa

Kora stworzyła niezapomnianą kreację głosową postaci z pojawiającej się w animacjach "Iniemamocni" (2004) i "Iniemamocni 2" (2018) – Edny Mode. Chociaż te dwa filmy stanowią jedyne przykłady zaangażowania piosenkarki w polski dubbing, to zapisały się w pamięci miłośników animacji Disneya.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jf9tt
d2jf9tt
d2jf9tt