Kościelny indeks filmów zakazanych

Kościelny indeks filmów zakazanych
Źródło zdjęć: © Sony Pictures

Ranking filmów, które znalazły się na "czarnej" liście Kościoła.

1 / 10

Kadr z filmu 'Anioły i Demony'

Obraz
© Sony Pictures

Gdy Ron Howard przystępował do prac nad "Aniołami i demonami" zwrócił się do wikariatu Rzymu z prośbą o możliwość nakręcenia zdjęć m.in. w bazylice Santa Maria del Popolo, tytularnym kościele kardynała Stanisława Dziwisza. Wikariat nie zgodził się na to i zamknął przed ekipą drzwi wszystkich rzymskich kościołów. Ponadto Kościół zabronił umieszczenia na rusztowaniu remontowanego kościoła na Piazza del Popolo wielkiej reklamy filmu.

2 / 10

Kadr z filmu 'Harry Potter'

Obraz
© AFP

Kościół także nie powstrzymał się od wydawania negatywnych (żeby nie powiedzieć szkalujących) opinii na temat filmu o Harrym Potterze. Sztuczki, czarna magia, siły nieczyste - z tymi tematami pojawiającymi się w filmie próbowali walczyć duchowni.

3 / 10

Kadr z filmu 'Harry Potter'

Obraz
© AFP

Co więcej, przedstawiciele warstw duchownych oskarżali serię książek o Harrym Potterze (której autorką jest J. K. Rowling) o propagowanie okultyzmu.

4 / 10

Kadr z filmu 'Skandalista Larry Flint'

Obraz
© AFP

"Skandalista Larry Flint" Milosa Formana: to film, który Kościół ochrzcił mianem obrazoburczego, po czym próbował zbojkotować plakat, na którym widniała sylwetka nagiej kobiety, na której ukrzyżowano Woody'ego Harrelsona.

5 / 10

Kadr z filmu 'Pragnienie'

Obraz
© Moho Films

"Pragnienie" to najnowszy film reżysera "Old Boya", który jeszcze przed ukazaniem się w kinach budzi wzmożone zainteresowanie Kościoła. Reżyser Chan-wook Park określił promocję filmu następującymi słowami:

**"Dopraw symbolikę religijną pieprzną erotyką i pokaż ją na plakacie"

6 / 10

Kadr z filmu 'Dogma'

Obraz
© AFP

Matt Damon i Ben Afflecka jak upadli aniołowie także nie wzbudzili zachwytu Kościoła. Tym bardziej, że nie pozostali obojętni na wdzięki pięknej Salmy Hayek. Ponadto w filmowej "Dogmie" pojawiają się wyluzowani prorocy i trzynasty czarnoskóry apostoł.

7 / 10

Kadr z filmu 'Żywot Briana'

Obraz
© AFP

Okazuje się, że nawet komedia może wzbudzić protesty Kościoła. "Żywot Briana" stworzony przez Monty Pythona.

Brian, główny bohater filmu to Żyd z okupowanej przez Rzymian Judei, który po przyłączeniu się do antyrzymskiej organizacji politycznej zostaje omyłkowo wzięty za mesjasza.

Kościół wydał specjalne oświadczenie, które mówiło, że film jest bluźnierczy.

8 / 10

Plakat z filmu 'Ostatnie kuszenie Chrystusa'

Obraz
© AFP

Głośne dzieło z Willemen Dafoe w roli Jezusa ("Ostatnie kuszenie Chrystusa"), w którym przedstawiono Chrystusa jako człowieka kuszonego erotycznie przez Marię Magdalenę, który, wisząc na krzyżu, żałuje, że nie uciekł i nie zaczął gdzieś normalnego życia z ukochaną u boku, nie trafiło do wielu katolickich państw, m.in. do Meksyku.

9 / 10

Plakat z filmu 'Ksiądz'

Obraz
© AFP

W filmie "Ksiądz" młody katolicki duchowny przybywa do parafii w Liverpoolu. Już na początku popada w konflikt z proboszczem, który sypia z gospodynią i ma lewicowe poglądy. Wkrótce okazuje się, że młody ksiądz jest homoseksualistą i odwiedza kluby dla gejów...

Nie trzeba chyba dodawać, że Kościół nie odniósł się pozytywnie do produkcji.

10 / 10

Plakat z filmu 'Pasja'

Obraz
© AFP

Wstrząsający opis ostatnich 12 godzin życia Jezusa Chrystusa zrealizowany przez Mela Gibsona także nie spodobał się Kościołowi. A nauczyciel jednej ze szkół w Sacramento za pokazanie uczniom kontrowersyjnej "Pasji" został najzyczajniej w świecie zwolniony z pracy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (461)