Lisa Kudrow - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Ceniona amerykańska aktorka komediowa, szerokiej publiczności znana przede wszystkim dzięki pamiętnej roli Phoebe w sitcomie „Przyjaciele”.

Urodziła się 30 lipca 1963 roku w kalifornijskiej miejscowości Encino, położonej na górzystych terenach niedaleko Los Angeles. Dorastała w leżącej nieopodal Tarzanie, jako najmłodsza z trójki rodzeństwa. Jej ojciec był lekarzem, mama pracowała w agencji turystycznej. Zainteresowania młodej Lisy oscylowały wokół sportu (świetnie grała w tenisa) i nauk biologiczno-chemicznych. Ukończyła studia z psychobiologii w Vassar College w Poughkeepsie, w stanie Nowy Jork i miała w planie robić karierę naukową w tej dziedzinie.

Z show-biznesem związała się dopiero pod koniec lat 80-tych. Do spróbowania swoich sił w aktorskim zawodzie zainspirował ją Jon Lovitz – amerykański komik i przyjaciel brata. ** ** Karierę zaczynała jako członkini aktorskiej trupy The Groundlings, zawodu ucząc się pod okiem Cynthii Szigeti. W 1988 roku zadebiutowała na scenie w Los Angeles, w komedii „Ladies Room”. Rolę Nicole powtórzyła rok później w pilotażowym odcinku nie kontynuowanego później serialu komediowego „Just Temporary” (1989). W tym samym roku pojawiła się gościnnie na planie sitcomu „Zdrówko”, a rok później wystąpiła w jednym z odcinków pamiętnego serialu „Dzień za dniem”.

W 1991 roku zadebiutowała na dużym ekranie w horrorze sci-fi „Nienarodzony”, jednak popularność zyskała przede wszystkim dzięki telewizji.

Pierwszą ważną rolą Kudrow na małym ekranie, była kreacja postaci Ursuli Buffay w serialu komediowym „Szaleję za tobą” (od 1992 roku). Dwa lata później aktorka rozpoczęła swoją wieloletnią przygodę z sitcomem „Przyjaciele”, który wkrótce okazał się jednym z największych przebojów telewizyjnych na świecie. Rola Phoebe Buffay – siostry bliźniaczki Ursuli z „Szaleję za tobą” (oba seriale wyprodukowała bowiem ta sama stacja NBC) przyniosła jej ogromną popularność, szereg nagród i nominacji oraz wiele lukratywnych propozycji występów na dużym ekranie. **** Kudrow była związana z „Przyjaciółmi” przez całą dekadę, zgarniając m.in. prestiżową nominację do Złotego Globu, pięć nominacji oraz jedną statuetkę Emmy, dwie Screen Actors Guild Awards, Golden Satellite Award i American Comedy Award.

Na fali popularności „Przyjaciół” nadeszło wiele filmowych ról, głównie w komediach. Już w 1997 roku zadebiutowała w pierwszoplanowej roli jako jedna z tytułowych bohaterek komedii „Romy i Michele na zjeździe absolwentów” z Mirą Sorvino. W tym samym roku wystąpiła też obok Parker Posey, Toni Collette i Alanny Ubech w komedii „Urzędowanie”, a w 1998 roku zabłysnęła w świetnej, drugoplanowej roli w komedii Dona Roosa „Wojna płci”, zgarniając prestiżowe nagrody: Chlotrudis Award i New York Film Critics Circle Award oraz nominację do Independent Spirit Award.

Jedną z najsłynniejszych kreacji Kudrow na dużym ekranie była rola żony Billy’ego Crystala w głośnej komedii kryminalnej „Depresja gangstera” (1999) i jej kontynuacji „Nawrót depresji gangstera” (2002) z gwiazdorską rolą Roberta De Niro. ** ** Poza tym była gwiazdą komedii „Gorąca linia” w reżyserii i z udziałem Diane Keaton (2000), wystąpiła u boku Johna Travolty w komedii kryminalnej „Numer stulecia” (2000), zagrała tytułową rolę w komedii muzycznej „Marci X” Richarda Benjamina (2003) i wzięła udział w głośnym romansie „P.S. Kocham cię” z Hilary Swank i Gerardem Butlerem (2007). Chętnie angażowała się również w niezależne projekty filmowe. Jednym z nich był debiutancki film Kasi Adamik „Bark!” (2003).

Wraz z końcem emisji „Przyjaciół” w 2004 roku, nadeszły kolejne, komediowe role w serialach. W 2005 roku zadebiutowała jako scenarzystka oraz zagrała główną rolę Valerie Cherish w serialu komediowym „Wielki powrót” (Gracie Allen Award, nominacja do Emmy). Trzy lata później ponownie spotkała się z Donem Roosem, współrealizując z nim serial „Web Therapy” (2008-2009).** ** Jest producentką wykonawczą szeregu filmów telewizyjnych, m.in. komedii romantycznej „Przelotna znajomość (2003). Ostatnie projekty filmowe z jej udziałem, to familijna komedia „Hotel dla psów”, dramat „Powder Blue” i muzyczny film „Bandslam” (wszystkie z 2009 roku).

Data urodzenia

30.07.1963

Miejsce urodzenia

Encino, Kalifornia, USA

Scenarzysta

The Comeback

Filmografia

Mamuśka (Linda)

Flying Blind (Amy)

Łatwa dziewczyna (Pani Griffith)

Depresja gangstera (Laura MacNamara)

Gorąca linia (Maddy)

Numer stulecia (Crystal)

Miłość i inne komplikacje

Nawrót depresji gangstera (Laura MacNamara Sobol)

Opposite of Sex, The (Lucia Delury)

Herkules (Aphrodite: Goddess of Love)

Dr Dolittle 2 (Ava (głos))

Numbers (Crystal Latroy)

Sąsiedzi (Carol Gladstone)

Błękitny deszcz (Sally)

Terapia w sieci (Fiona Wallice)

Papierowy bohater (Claire Dunn)

Bandslam (Karen Burton)

Hotel dla psów (Lois Scudder)

The Comeback

Szczęśliwe zakończenia (Maimee)

Instant Comedy with the Groundlings

L.A. on $5 a Day (Charmer)

Unborn, The (Louisa)

Bob (Kathy Fleisher)

In the Heat of Passion

Crazysitter, The (Adrian Wexler-Jones)

P.S., Kocham Cię (Denise Hennessey)

Clockwatchers (Paula)

Hope & Gloria (Phoebe Buffay)

Ruby Wax Meets

To the Moon, Alice (Friend of Perky Girl)

Dance with Death

In the Heat of Passion II: Unfaithful (Teller)

Romy and Michele`s High School Reunion (Michele Weinberger)

Hacks (Reading Woman)

All Over the Guy (Marie)

Duckman

Szczek! (Darla)

Murder in High Places

Wonderland (Sharon Holmes)

Marci X (Marci)

Dzieciak rządzi