Trwa ładowanie...
drbzav2

Marilyn Manson

Najnowsze informacje
4.5
(158 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Canton, Ohio, Stany Zjednoczone

Filmografia:
drbzav2
Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Marilyn Manson (właściwie Brian Hugh Warner) to amerykański wokalista, aktor, producent i frontman zespołu "Marilyn Manson". Krytycy nazywają Mansona jedna z najbardziej kontrowersyjnych i rozpoznawalnych postaci muzyki metalowej.

Marilyn Manson – początki kariery

Marilyn Manson urodził się 5 stycznia 1969 roku w stanie Ohio, tam też ukończył szkołę średnią. Następnie rodzina Warnerów przeniosła się to Fort Lauderdale w stanie Floryda. Marilyn Manson podjął naukę w Broward College na kierunku dziennikarstwo, zdobywając jednocześnie cenne doświadczenie poprzez pisanie artykułów do lokalnego magazynu "25th Parallel". Manson był odpowiedzialny za dział 'muzyka' i podczas pracy w czasopiśmie przeprowadzał wywiady ze swoimi idolami z dzieciństwa: Groovie Mannem z zespołu "My Life with the Thrill Kill Kult" oraz frontmanem "Nine Inch Nails" Trentem Reznorem.

W roku 1989 Mason poznał gitarzystę Daisy Berkowitz (Scotta Putesky'ego). W tym samym roku mężczyźni założyli zespół "Marilyn Manson & the Spooky Kids" (nazwę nieco później skrócono do "Marilyn Manson"). Grupa gra muzykę z pogranicza heavy alternatywnego oraz hard rocka.

Marilyn Manson – muzyka

W roku 1993 Manson wraz z zespołem zwrócił uwagę Trenta Reznora (wokalisty niezwykle popularnego w tym czasie "Nine Inch Nails"), który zdecydował się zostać producentem debiutanckiego albumu Marilyn Mansona. Rok później światło dzienne ujrzał album "Portrait of an American Family".

Jednak międzynarodowy rozgłos Marilynowi Mansonowi przyniosła piosenka "Sweet Dreams (Are Made of This)". Cover zespołu "Eurythmics" niemal natychmiast stał się przebojem, granym w rozgłośniach w całych Stanach Zjednoczonych. Sukces, wydanego w 1994 roku singla, sprawił, że drugi album Marilyna Mansona "Antichrist Superstar" była komercyjnym hitem. "Sweet Dreams" Marilyna Mansona pojawiło się na niej jako jeden z utworów.

Bogata dyskografia Mansona uwzględnia 10 albumów studyjnych oraz 40 teledysków. Najnowszą płytą Marilyna Mansona jest wydany w 2017 krążek "Heaven Upside Down".

Marilyn Manson – filmy

Kariera filmowa Marilyna Mansona rozpoczęła się w 1997 roku rolą w filmie "Zagubiona autostrada" wyreżyserowanym przez Davida Lyncha. Następnie artysta wystąpił w kilkunastu niszowych produkcjach, ograniczając się do małych, epizodycznych kreacji. W amerykańskiej produkcji z roku 1999 "Cukiereczek" Marilyn Manson zagrał nieznajomego mężczyznę. Muzyka można zobaczyć również w: "Party Monster" (2003) oraz "The Heart Is Deceitful Above All Things" (2004). W roku 2005 Manson wystąpił w filmie dokumentalnym Michaela Moore’a "Zabawy z bronią", który traktuje o masakrze w Columbine High School.

W roku 2011 doszło do współpracy między Marilynem Mansonem a Shia LaBeoufem, która zaowocowała filmem krótkometrażowym "Born Villian". Inspiracją dla artystów była teologia chrześcijańska oraz dramat Szekspira "Makbet".

Marilyn Manson ma na swoim koncie również występy na małym ekranie. W roku 2013 pojawił się w dwóch odcinkach serialu "Californication" (grając tam samego siebie). Rok później wcielił się w rolę przywódcy gangu współczesnych amerykańskich nazistów w "Synach Anarchii".

Dorobek artystyczny Marylina Mansona nie ogranicza się do aktorstwa. Muzyk próbował swoich sił również w roli reżysera filmowego. Debiutem reżyserskim Mansona miał być film "Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll", w którym muzyk odegrałby również główną rolę. Jednak po kilku latach projekt został anulowany.

Piosenki Marilyna Mansona pojawiły się na wielu ścieżkach dźwiękowych do filmów oraz gier. Utwory zespołu można usłyszeć m.in. w: "Zagubionej autostradzie" (1997), "Matrixie" (1999), "To nie jest kolejna komedia dla kretynów" (2001),

Artysta pracował również przy soundtracku do filmu "Resident Evil" (2002) oraz "Królowa potępionych" (2002).

Marilyn Mason – kontrowersje

Marilyn Manson jest znanym skandalistą, jego twórczość często wzbudza oburzenie i jest szeroko komentowana przez opinię publiczną. Muzyk wzbudzał wiele kontrowersji zwłaszcza pod koniec lat 90.

Zainteresowaniem cieszy się zarówno wygląd Marilyna Mansona (ciężki makijaż, biała soczewka w jednym oku), jak i jego antyreligijne poglądy oraz teksty piosenek, które pisze na potrzeby swojego zespołu. Traktują one w głównej mierze o narkotykach, przemocy i seksie.

Ponadto Marilyn Manson jest honorowym kapłanem Kościoła Szatana. Muzyk otrzymał tytuł od samego założyciela tej organizacji, Antona Szandora LaVeya.

Niewątpliwie największą kontrowersją, jaka wybuchła wokół Marylina Mansona, było błędne powiązanie jego grupy ze sprawcami Masakry w Columbine High School. Była to pierwsza strzelanina na terenie placówki oświatowej w Ameryce. Według niektórych źródeł dwoje uczniów, którzy popełnili zbrodnię, było zagorzałymi fanami zespołu Marilyna Mansona oraz agresywnych tekstów piosenek. Teoria ta została później obalona.

Marilyn Mason – ciekawostki

  • Marilyn Manson to pseudonim artystyczny powstały z połączenia nazwiska amerykańskiego przestępcy Charlesa Mansona (odpowiedzialnego za morderstwo Sharon Tate, żony Romana Polańskiego oraz imienia kultowej aktorki Marilyn Monroe.
  • Żoną Marilyna Mansona była gwiazda burleski Dita von Teese. Muzyk był również w wieloletnim związku z aktorką Evan Rachel Wood.
  • W roku 1998 została wydana autobiografia Marylina Mansona o tytule "The Long Hard Road Out of Hell".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drbzav2
drbzav2
drbzav2