Marion Cotillard - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Francuska aktorka młodego pokolenia, znana przede wszystkim jako odtwórczyni postaci Edith Piaf w biograficznym filmie o znanej piosenkarce.

Urodziła się 30 września 1975 roku w Paryżu. Dorastała w podparyskim Orleans, w rodzinie o artystycznych korzeniach. Jej ojciec był aktorem, reżyserem, mimem i nauczycielem, matka – aktorką. Jej bracia bliźniacy również parali się sztuką – jeden był malarzem i rzeźbiarzem, drugi – pisarzem. Odkąd pamięta, chciała zostać aktorką – pociągał ją świat dalekich podróży, jakie odbywali jej rodzice – aktorzy, wraz z trupami teatralnymi, do których należeli.

W wieku 16 lat wyjechała więc do Paryża, gdzie zaczęła realizować swoje życiowe powołanie. Począwszy od 1994 roku w miarę regularnie pojawiała się we francuskich produkcjach filmowych i telewizyjnych, począwszy od debiutu w filmie „L’Histoire du garçon qui voulait qu'on l'embrasse” (1994), poprzez rolę tytułową w telewizyjnym filmie „Chloé” (1996), aż po występy w znanej serii powstałej według scenariusza Luca Bessona „Taxi” (1998, sequele w 2002 i 2003 roku).

Za rolę w pierwszej z trzech części tej komedii akcji otrzymała pierwszą nominację do nagrody Cesara. Kolejna nadeszła wraz z rolą w filmie „Les Jolies Choses” (2001). W 2003 roku po raz pierwszy dała się poznać amerykańskiej publiczności, dzięki występowi w filmie Tima Burtona „Duża ryba”, na planie którego miała okazję spotkać się m.in. z Ewanem McGregorem, Heleną Bonham Carter, oraz z prawdziwymi legendami ekranu - Jessiką Lange i Albertem Finneyem.

Drugoplanowa rola w melodramacie wojennym „Bardzo długie zaręczyny” (2004) Jean-Pierre’a Jeuneta z Audrey Tautou przyniosła aktorce pierwszą statuetkę Cesara oraz Chopard Trophy na MFF w Cannes.

W 2006 roku wzięła udział w drugim w swojej karierze filmie amerykańskim, tym razem pojawiając się u Ridleya Scotta w obyczajowej produkcji „Dobry rok” z Russellem Crowe w roli głównej. Pojawiła się też we francuskim thrillerze „Kamienny krąg” z Moniką Bellucci w roli głównej.

Prawdziwym przełomem w karierze młodej aktorki okazał się jednak rok 2007. Za rolę słynnej francuskiej piosenkarki w biograficznym filmie „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” Oliviera Dahana otrzymała Złoty Glob, nagrodę Satellite, nominację do Oscara, Europejskiej Nagrody Filmowej, BAFTA, Cesara oraz liczne nagrody i wyróżnienia od krytyków. Film siłą rzeczy trafił na ekrany film całego świata i niewątpliwie stanowi dla Cotillard ogromną szansę na zrobienie międzynarodowej kariery z prawdziwego zdarzenia.

W 2009 roku wystąpiła w musicalu "Nine - Dziewięć" oraz w filmie "Wrogowie publiczni". Rok 2010 to rola Mal w "Incepcji" u boku Leonarda DiCaprio. W 2011 roku zagrała w filmie "O północy w Paryżu".

Data urodzenia

30.09.1975

Miejsce urodzenia

Paryż, Francja

Filmografia

Taxi (Lilly Bertineau)

Niebo nad Saharą (Marie Vallieres de Beaumont)

Taxi 2 (Lilly Bertineau)

Rouille et d'os, De (Stéphanie)

Więzy krwi / Blood Ties (2013) (Monica)

Taxi 3 (Lilly)

O północy w Paryżu (Muse)

Mroczny rycerz powstaje (Miranda Tate)

Les petits mouchoirs (Marie)

Contagion - epidemia strachu (Dr Leonora Orantes)

Sprzymierzeni

Makbet (Lady Makbet)

Mały książę (The Rose)

Dwa dni, jedna noc (Sandra)

Imigrantka (Ewa Cybulski)

Assassin's Creed

Ocean przygód 3D (Żółw Morski)

Incepcja (Mal)

Wrogowie publiczni (Billie Frechette)

Nine - Dziewięć (Luisa Contini)

Niczego nie żałuję: Edith Piaf (Edith Piaf)

Dobry rok (Fanny)

Maria / Mary (2005) (Gretchen Mol)

Miłość na żądanie (Sophie Kowalski)

Bardzo długie zaręczyny (Tina Lombardi)

To tylko koniec świata