Trwa ładowanie...
d2hvtx3

Marion Cotillard

Najnowsze informacje
4.4
(152 głosy)
Oceń:
d2hvtx3

Francuska aktorka młodego pokolenia, znana przede wszystkim jako odtwórczyni postaci Edith Piaf w biograficznym filmie o znanej piosenkarce.

Urodziła się 30 września 1975 roku w Paryżu. Dorastała w podparyskim Orleans, w rodzinie o artystycznych korzeniach. Jej ojciec był aktorem, reżyserem, mimem i nauczycielem, matka – aktorką. Jej bracia bliźniacy również parali się sztuką – jeden był malarzem i rzeźbiarzem, drugi – pisarzem. Odkąd pamięta, chciała zostać aktorką – pociągał ją świat dalekich podróży, jakie odbywali jej rodzice – aktorzy, wraz z trupami teatralnymi, do których należeli.

W wieku 16 lat wyjechała więc do Paryża, gdzie zaczęła realizować swoje życiowe powołanie. Począwszy od 1994 roku w miarę regularnie pojawiała się we francuskich produkcjach filmowych i telewizyjnych, począwszy od debiutu w filmie „L’Histoire du garçon qui voulait qu'on l'embrasse” (1994), poprzez rolę tytułową w telewizyjnym filmie „Chloé” (1996), aż po występy w znanej serii powstałej według scenariusza Luca Bessona „Taxi” (1998, sequele w 2002 i 2003 roku).

Za rolę w pierwszej z trzech części tej komedii akcji otrzymała pierwszą nominację do nagrody Cesara. Kolejna nadeszła wraz z rolą w filmie „Les Jolies Choses” (2001). W 2003 roku po raz pierwszy dała się poznać amerykańskiej publiczności, dzięki występowi w filmie Tima Burtona „Duża ryba”, na planie którego miała okazję spotkać się m.in. z Ewanem McGregorem, Heleną Bonham Carter, oraz z prawdziwymi legendami ekranu - Jessiką Lange i Albertem Finneyem.

Drugoplanowa rola w melodramacie wojennym „Bardzo długie zaręczyny” (2004) Jean-Pierre’a Jeuneta z Audrey Tautou przyniosła aktorce pierwszą statuetkę Cesara oraz Chopard Trophy na MFF w Cannes.

W 2006 roku wzięła udział w drugim w swojej karierze filmie amerykańskim, tym razem pojawiając się u Ridleya Scotta w obyczajowej produkcji „Dobry rok” z Russellem Crowe w roli głównej. Pojawiła się też we francuskim thrillerze „Kamienny krąg” z Moniką Bellucci w roli głównej.

Prawdziwym przełomem w karierze młodej aktorki okazał się jednak rok 2007. Za rolę słynnej francuskiej piosenkarki w biograficznym filmie „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” Oliviera Dahana otrzymała Złoty Glob, nagrodę Satellite, nominację do Oscara, Europejskiej Nagrody Filmowej, BAFTA, Cesara oraz liczne nagrody i wyróżnienia od krytyków. Film siłą rzeczy trafił na ekrany film całego świata i niewątpliwie stanowi dla Cotillard ogromną szansę na zrobienie międzynarodowej kariery z prawdziwego zdarzenia.

W 2009 roku wystąpiła w musicalu "Nine - Dziewięć" oraz w filmie "Wrogowie publiczni". Rok 2010 to rola Mal w "Incepcji" u boku Leonarda DiCaprio. W 2011 roku zagrała w filmie "O północy w Paryżu".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hvtx3
d2hvtx3
d2hvtx3