Trwa ładowanie...
d34kwrr

Michelle Yeoh

Najnowsze informacje
4.5
(27 głosów)
Oceń:
d34kwrr

Chinka pochodząca z Malezji, rozgłos zawdzięcza filmom z Hongkongu, ale zanim tam przybyła zagrała w 24 tytułach. Świat poznał ją jako dziewczynę Bonda z filmu „Jutro nie umiera nigdy”. Inne tytuły: „Project S”, „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, „Silver Hawk”, „Wyznania gejszy”, „W stronę słońca”, „Babylon A.D.”.

Michelle Yeoh (właściwie Yang Zi Chong) urodziła się 6 sierpnia 1962 roku w Ipoh w stanie Perak w Malezji.Miała cztery lata, kiedy zaczęła naukę tańca, którą kontynuowała w Londynie, pod okiem nauczycieli z Royal Academy. Na początku lat 80. została Miss Malezji. Umiejętności taneczne przydały jej się w dość niespodziewany sposób: w kinie akcji.

Michelle zadebiutowała w komedii akcji pt. „The Owl vs Dumbo” (Mao tou ying yu xiao fei xiang, 1984) Sammo Hung Kam-Bo. W filmie tym miała okazję przypatrywać się aktorom obeznanym ze wschodnimi sztukami walki. Tuż po ukończeniu zdjęć do „The Owl vs Dumbo” rozpoczęła intensywny trening i już w następnym filmie, „Twinkle Twinkle Lucky Star” (Xia ri fu xing, 1985) Sammo Hung Kam-Bo, wcieliła się w instruktorkę judo.

W 1985 roku zagrała z Cynthią Rothrock w „Yes, Madam” (Huang gu shi jie) Corey Yuen w roli nieustraszonej policjantki. Kreacja ta okazała się być przełomową w karierze aktorki. W 1986 roku zagrała oficera policji w filmie „Reguły odwetu” (Wong ga jin si) Davida Chunga. Zagrała także w „Magnificent Warriors” (Zhong hua zhan shi, 1987).

Yang przybrała pseudonim Michelle Yeoh, stając się gwiazdą kina „kopanego”. Między 1988 i 1997 rokiem rzadziej występowała w filmach. Powróciła w wielkim stylu jedną z głównych ról w kolejnej odsłonie przygód Jamesa Bonda „Jutro nie umiera nigdy”. Od tego momentu starannie wybiera projekty. W 2004 roku zagrała w komedii „Silver Hawk” Jingle Ma, a rok później w filmie „Wyznania gejszy” Roba Marshalla.

Jak sama mówi, z przyjemnością zagrała w „Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku” Anga Lee, zdecydowanie za to odrzuciła propozycję udziału w „Matrixie” braci Wachowskich.

Mieszka w Hong Kongu. W 1997 roku została wybrana jedną z 50 najpiękniejszych osób na świecie przez magazyn „People”.

W 1988 roku Michelle Yeoh wyszła za mąż za Dicksona Poon. Rozwiedli się po ponad trzech latach. W 2008 roku aktorka zaręczyła się z Jeanem Todt.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34kwrr
d34kwrr
d34kwrr