''Mustang'': Zachodnia prasa o francuskim kandydacie do Oscara
30.03.2016 16:01
Oto, co o "Mustangu" myślą zachodni krytycy:
Feministyczna baśń o dojrzewaniu. Doskonała na dzisiejsze czasy.
The Daily Beast
Wyjątkowy portret siostrzanych relacji i budzącego się feminizmu.
Cinemalogue
Zaskakująco dojrzały debiut, który do światowego kina wprowadza pięć świetnych aktorek oraz reżyserkę – ważny, uniwersalny głos we współczesnym kobiecym kinie.
Film Journal International
Rzecz wyjątkowa: bajka o wchodzeniu w dorosłość połączona z filmem o ucieczce z zamknięcia, jednocześnie oniryczna i pełna niesamowitego napięcia.
New Yorker
Reżyserka w bardzo osobisty sposób podeszła do opowiadanej historii, pokazała też dojrzewanie i wyzwalanie się młodych dziewczyn w pełen niuansów sposób, dzięki czemu „Mustang” to jeden z najlepszych feministycznych filmów ostatnich lat.
Movie Mezzanine
Pełen życia, choć pokazuje życie w opresji. Oszałamiający debiut.
New York Times
Fascynująca mieszanka komedii, tragedii i filmu zaangażowanego, dająca, mimo wszystko, nadzieję.
New York Post
"Mustang" to pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.
Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.