Trwa ładowanie...

Nominacja do nagrody Paszporty "Polityki" dla Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego

Nominacja do nagrody Paszporty "Polityki" dla Elwiry Niewiery i Piotra RosołowskiegoŹródło: Facebook
d24fyqz
d24fyqz

Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa, że Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, twórcy filmu *"Efekt domina" otrzymali nominację w kategorii film do nagrody Paszporty "Polityki". Paszporty Polityki to jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, rozdawane nieprzerwanie od 22 lat.*

Pełnometrażowy dokument „Efekt domina” miał premierę 26 września. Jest laureatem 3 nagród Krakowskiego Festiwalu Filmowego: nagrody Złoty Róg i Złoty Lajkonik oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. W listopadzie film wygrał Konkurs Niemiecki na 57. festiwalu Dok.Leipzig. Wcześniej film został nagrodzony m.in. MFF Dokumentalnych w Budapeszcie, na DokuFest w Prisztinie, Visions du Réel w Szwajcarii.

Nominację do Paszportów POLITYKI uzasadnia Anita Piotrowska: „W tej abchaskiej love story znakomicie udało im się uchwycić absurdy postsowieckiej rzeczywistości” .

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w dniu 13 stycznia 2015 roku, transmitowanej w Telewizyjnej Dwójce.

d24fyqz

Reżyserka Elwira Niewiera jest autorką filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, w których portretuje przemiany w społeczeństwach Europy Wschodniej. Jej debiutancki film "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Elwira pracowała też jako pierwszy asystent reżysera i reasercher przy nominowanym do Oscara Króliku po berlińsku. Operator filmowy i rezyser Piotr Rosołowski skończył studia operatorskie w Katowickiej Szkole Filmowej. Nagrodzony stypendium Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii. Współreżyser filmu dokumentalnego Sztuka znikania (premiera na Visions du Réel 2013), oraz współautor Królika po berlińsku, nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Operator wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym: On the line reż. Reto Caffi - nominowany do Oscara film krótkometrażowy, Badjao. Duchy z morza reż. Eliza Kubarska – nagroda specjalna na festiwalu Hot Docs w Toronto. W państwie,
które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej” historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

d24fyqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24fyqz