Trwa ładowanie...
film
10-01-2012 14:34

''Ocaleni'': Tragedia z gołębiami w tle

''Ocaleni'': Tragedia z gołębiami w tleŹródło: Irek Dorozanski
d2ybgae
d2ybgae

To była jedna z największych katastrof budowlanych w historii Polski, a nawet Europy. 28 stycznia 2006 roku podczas trwania wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Pod stertami blachy, metalu i gruzu znalazło się niemal 700 osób. 65 z nich niestety nie udało się uratować.

W szóstą rocznicę tego tragicznego wydarzenia, o godz. 21.00, Discovery Channel wyemituje poruszający program dokumentalny pt. „Ocaleni”. Wobec wypowiedzi naocznych świadków i urywków archiwalnych nagrań audio i video, nie sposób pozostać obojętnym. Dokument w nieprawdopodobny wręcz sposób przenosi nas w czasie i sprawia, że przeżywamy tą tragedię na nowo i z nie mniejszym poczuciem żalu i bezsilności.

(fot. Irek Dorozanski)

Zgodnie z oficjalną ekspertyzą, przygotowaną przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, przyczyną zawalenia się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich były błędy konstrukcyjne i niedostateczna wytrzymałość głównych elementów nośnych. Okazało się, że dokument wykonawczy budynku znacznie różnił się od pierwotnego projektu – zmiany miały ponoć obniżyć koszty budowy... Zdaniem ekspertów hala mogła zawalić się nawet pod wpływem silniejszego podmuchu wiatru. Tragedia była więc wynikiem ludzkiego błędu i fatalnych w skutkach oszczędności. Półtoraroczne śledztwo zakończyło się postawieniem zarzutów aż 14 osobom.

d2ybgae

Wydarzenia 28 stycznia na stałe odcisną ślad w pamięci bardzo wielu ludzi. W dramatyczną akcję ratunkową, prowadzoną w nocy, w kilkunastostopniowym mrozie, zaangażowało się ponad 2000 osób z całego kraju. Zginęło 65 osób. Prawie 200 zostało rannych. Ci, którzy ocaleli, ich rodziny, a także bliscy ofiar tragedii muszą mierzyć się z niewyobrażalną traumą. Niektórzy z uratowanych do tej pory leczą obrażenia fizyczne. Rany, jakich doznały ich psychiki, mogą nie zabliźnić się już nigdy. W filmie Wojciecha Szumowskiego poznajemy historie tych, którzy przetrwali oraz członków rodzin ofiar. Opowiadają, o tym jak zmagali się z samotnością, lękiem i bólem. Po ponad 5 latach od katastrofy wspominają, jak wiele wysiłku musieli włożyć w powrót do normalnego życia.

(fot. Irek Dorozanski)

Reportaż Wojciecha Szumowskiego „Ocaleni” zdobył Grand Press 2010 w kategorii reportażu telewizyjnego. Widzowie Discovery Channel będą mogli zobaczyć go 28 stycznia 2012r. o godz. 21.00 oraz 29 stycznia o godz. 23.00.
ZOBACZ TAKŻE:

Natasza boi się męża. Dlaczego? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )*
*
[

Co słychać u Kasi z "13 posterunku"? ]( http://teleshow.wp.pl/13-posterunek-co-sie-dzieje-z-aleksandra-wozniak-6026606755153025g )**


**[

Pamiętacie Witię z "Samych swoich"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**

d2ybgae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybgae