Trwa ładowanie...
persona non grata
05-11-2014 15:36

"Persona non grata": Polska jako Berlin, Nowy Jork i Tokio

Share
"Persona non grata": Polska jako Berlin, Nowy Jork i TokioŹródło: Robert Pałka/Fotos-Art
d3puyk9

Akson Studio – wiodący na rynku Polskim producent filmowy - po sukcesach takich filmów jak *"Wałęsa. Człowiek z Nadziei" i "Miasto 44" realizuje na zlecenie CINE BAZAR Japan film w międzynarodowej obsadzie zatytułowany "Persona non grata".*

"Persona non grata" opowiada historię Chiune Sugihary – japońskiego dyplomaty pracującego na terenie Litwy, który w czasie II wojny światowej uratował ponad 10 tysięcy Żydów, wydając im nielegalne wizy tranzytowe przez Japonię do Curacao. Do dziś Sugihara jest jedynym przedstawicielem Japonii, który znajduje się w gronie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie od 1934 do 1955 roku na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Całość zdjęć do filmu jest realizowana w Polsce. Plenery i autentyczne obiekty Berlina, Kowna, Moskwy, Tokio i Nowego Jorku zostały odtworzone w Warszawie. Plac Zamkowy zagra Plac Czerwony w Moskwie. Izrael zagrały pola nad Liwcem. Sceny mandżurskie oraz obóz jeniecki w Dachau zostały zrealizowane na Dolnym Śląsku. Statek „Sołdek” w Gdańsku wystąpił jako parowiec łączący Władywostok z wybrzeżem Tsurga w Japonii. Port w Gdyni udawał port w Kłajpedzie, a wielki bal w Bukareszcie filmowcy zrealizowali w salach Muzeum Poznańskiego w Łodzi.

W filmie występują zarówno aktorzy japońscy jak i polscy, ale należy podkreślić również fakt, że wzięli w niej udział m.in. artyści z Francji i Rosji.

d3puyk9

Chiune Sugiharę odtwarza należący do grona renomowanych aktorów japońskich - Toshiaki Karasawa, a światowej sławy aktorka, znana z głównej roli kobiecej w filmie „Ostatni Samuraj” - Koyuki występuje w roli jego żony.

Agnieszka Grochowska gra rolę Rosjanki – Iriny – pierwszej wielkiej miłość bohatera, która miała istotny wpływ na jego działalność dyplomatyczną. Borys Szyc odtwarza postać polskiego oficera, który nawiązuje współpracę z japońskim dyplomatą w związku z prowadzoną działalnością szpiegowską przeciwko okupantom Polski.

W polskiej obsadzie znaleźli się również Anna Grycewicz, Zbigniew Zamachowski, Michał Żurawski, Maciej Zakościelny oraz Cezary Łukaszewicz.

Premiera filmu odbędzie się w Tokio w drugiej połowie 2015 roku. Projekt jest wspierany przez Polską Komisję Filmową.

d3puyk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3puyk9