Reżyser ''Absolwenta'' Mike Nichols zmarł w wieku 83

Amerykański reżyser i scenarzysta *Mike Nichols, laureat Oscara za film "Absolwent", zmarł w wieku 83 lat - poinformował w czwartek szef stacji ABC News James Goldston. Nichols znany był też jako sceniczny i telewizyjny aktor komediowy.*

Reżyser ''Absolwenta'' Mike Nichols zmarł w wieku 83
Źródło zdjęć: © AFP

Reżyserował m.in. "Kto się boi Virginii Woolf?", "Paragraf 22", "Porozmawiajmy o kobietach", "Silkwood", "Pracującą dziewczynę" i "Dowcip". Jego ostatnim filmem była "Wojna Charliego Wilsona" z 2007 roku. Działalność Nicholsa nie ograniczała się tylko do reżyserii, ponieważ występował również jako aktor i brał udział w produkcji kilku filmów.

Za nakręconego w 1967 roku "Absolwenta", ze słynną rolą Dustina Hoffmana, otrzymał Oscara.

Agencja Associated Press przypomina, że stworzył niezapomniany duet komediowy z Elaine May.

Nichols zmarł w środę. Rodzina planuje uroczystości pogrzebowe w ścisłym gronie bliskich. Mają się odbyć w tym tygodniu.

Urodził się 6 listopada 1931 roku w Berlinie jako syn rosyjskiego Żyda. W 1939 roku, mając status uchodźców z nazistowskich Niemiec, wyjechali wraz z rodziną do USA. Był bardzo utalentowanym chłopcem, w szkole podobno określanym mianem „geniusza”.

Jego debiutem była znakomita adaptacja sztuki „Kto się boi Wirginii Wolf?” (1966) z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem, która z miejsca przyniosła mu nominację do Oscara i Złotego Globu za reżyserię oraz nagrodę BAFTA dla Najlepszego Filmu.

Udany debiut przyćmiony został jednak przez kolejne, niedoścignione dzieło – „Absolwenta” (1967) z Dustinem Hoffmanem i Anne Bancroft. Reżyser otrzymał Oscara i Złoty Glob za reżyserię oraz nagrody BAFTA za reżyserię i dla Najlepszego Filmu.

W 1970 roku podjął się ekranizacji bestsellerowej powieści Josepha Hellera „Paragraf 22”, zaś rok później wyreżyserował erotyczny i tragikomiczny film z Jackiem Nicholsonem „Porozmawiajmy o kobietach” (1971, debiut w roli producenta).

W 2003 roku zrealizował ambitny, poruszający problem AIDS miniserial „Anioły w Ameryce”, w którym spotkał się jeszcze raz z Meryl Streep, Emmą Thopmson i Alem Pacino (dwie nagrody Emmy za reżyserię i współprodukcję).

Ostatnią nominację do Złotego Globu za reżyserię przyniósł mu udany, tragikomiczny obraz, zatytułowany „Bliżej” (2005), z Natalie Nortman, Jude'em Law i Julią Roberts. W 2007 roku wyreżyserował dramat biograficzny pt. "Wojna Charliego Wilsona".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)