Trwa ładowanie...

Skandal obyczajowy. Żuławski to wariat?

Zapowiedział tę książkę kilka miesięcy temu, mówiąc, że: "znów się wszyscy obrażą". Andrzej Żuławski (70 l.) twierdzi, że wydania właśnie powieść "Nocnik" jest tylko i wyłącznie literacką fikcją.

Share
Skandal obyczajowy. Żuławski to wariat?
Źródło: starnews.pl
d4j4a47

Trudno jednak uciec od wrażenia, że bohaterowie w niej występujący są idealnie odwzorowani na postaciach autentycznych. Autentycznych i związanych z kontrowersyjnym reżyserem.

- Proszę otworzyć moją książkę na stronie 131. Czwarty akapit od dołu. I to niech będzie całym moim komentarzem - mówi w rozmowie z Faktem Andrzej Żuławski. Czytamy więc: "Hadrian jest psychopatą i ma rozdwojenie jaźni. Dlatego nikt nie wytrzymuje z nim: Z., N., Esterka, brat, pies, dom, Paryż, Warszawa. Zaludniona samotność szaleństwa. Nocnik. Dziennik szaleńca. Nigdy dotąd nie wpadło mi to do głowy.".
"Nocnik" to rok z życia Hadriana, do którego w kilku miejscach powieści bohaterowie zwracają się, że przecież nazywa się Andrzej. Bohater ma syna, Xaverego, który przymierza się do ekranizacji powieści "Wojna polsko-ruska". Z. to poprzednia towarzyszka życia, z którą Hadrian ma nastoletniego syna, związana z francuskim gwiazdorem Lambertem. Tak samo jak Sophie Marceau, wieloletnia towarzyszka życia Żuławskiego. A Esterka?

- Ile razy dziennikarze pytali pana, kim jest Esterka? - zadajemy pytanie. - Esterka to Esterka. Ludzie, którzy tego nie potrafią zrozumieć, są idiotami - rzuca wściekły Żuławski. Esterka jest córką polityka i projektantki mody. Wychowywała się w Belgii, sporo czasu spędza w Nowym Jorku i Hollywood. Jest widywana z "producentem Weinsteinem". Była z nim widywana Weronika Rosati, córka polityka i projektantki mody, spędzająca sporo czasu w USA.

d4j4a47

- Podaje Pan daty, konkretne sytuacje, tytuły gazet... Żuławski odpowiada: - Na końcu napisałem: wszelkie podobieństwo do osób i wydarzeń jest całkowicie przypadkowe i niezamierzone. Kończy rozmowę.

Esterka pojawia się niemal na co drugiej stronie tej książki. Główny bohater ma obsesję na jej punkcie. Raz mówi jej, że ja kocha, potem opisuje jej wyuzdane sposoby na zrobienie kariery i zainteresowanie sobą możnych Hollywood. Pisze o "ssaniu hollywoodzkich chu..." - ta sugestywna czynność pojawia się w książce dość często.

Żuławski opisuje burzliwe zerwanie bohatera z Esterką. To opis zdjęć, które zamieściliśmy w Fakcie z lipca 2008 roku. Zgadzają się wszystkie szczegóły. Kłótnia, łzy, pocieszanie. Esterka ubrana jest tak jak Weronika Rosati. To ona występuje na naszych zdjęciach.

Hadrian nie może sobie poradzić z sobą, ze swoimi uczuciami do Esterki. Niszczy ją sugestywnymi opisami, pisząc rzeczy plugawe, pławiąc się w językowej pornografii. Opisuje film "Bellisima", w którym matka zmusza córkę do zrobienia kariery. O tym samym filmie mówił w wywiadzie dla Faktu, którego udzielił w sierpniu 2008 roku. Tematem wywiadu była jego relacja z Weroniką Rosati i jej rodziną...

Polecamy w wydaniu internetowym efakt.pl:
Piotr Kupicha. Za koncert bierze coraz więcej

d4j4a47
d4j4a47
d4j4a47