ycipk-2b01go
ycipk-2b01go

Andrzej Żuławski - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-2b01go

Reżyser i scenarzysta polski, od lat realizujący filmy we Francji. Uważany jest za twórcę dział kontrowersyjnych i raczej trudnych w odbiorze. Syn pisarza i scenarzysty Mirosława Żuławskiego, ojciec reżysera Xawerego Żuławskiego.

Urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie w rodzinie o artystycznych tradycjach. Dorastał częściowo we Francji, gdzie skończył szkołę średnią i studia – filozofię na Sorbonie i reżyserię w prestiżowej paryskiej Wyższej Szkole Filmowej (IDHEC).

Karierę filmową zaczynał w Polsce, jako asystent i II reżyser filmów Andrzeja Wajdy: „Samson” (1961), nowelka „Warszawa” powstała w ramach międzynarodowego projektu „Miłość dwudziestolatków” (1962), „Popioły” (1965).

Asystował też jako reżyser na planie kręconego w Polsce wojennego filmu Anatole’a Litvaka „Noc generałów” (1966) z Peterem O’Toolem i Omarem Sharifem.

* W 1967 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta krótkometrażowych filmów TV „Pavoncello” i „Pieśń triumfującej miłości”, a w 1971 – jako reżyser pełnometrażowego obrazu „Trzecia część nocy” (Nagroda im. Andrzeja Munka, przyznawana przez PWSFTviT) z ówczesną żoną, Małgorzatą Braunek, Leszkiem Teleszyńskim i Janem Nowickim w rolach głównych.*

ycipk-2b01go

Film powstał we współpracy scenariopisarskiej ojca reżysera, a dzięki śmiałości i oryginalności filmowej ekspresji, wzbudził spore emocje wśród krytyków i widzów.

Rok później zrealizował „Diabła” (1972) z Wojciechem Pszoniakiem w roli tytułowej oraz z ponownym udziałem Teleszyńskiego i Braunek, po czym wyjechał do Francji, gdzie w kolejnych latach zasłynął jako autor dzieł: „Najważniejsze to kochać” (1975) z Romy Schneider, głośne „Opętanie” z nagrodzoną w Cannes Isabelle Adjani i z Samem Neillem (1981, nominacja do Złotej Palmy w Cannes, nagroda krytyków na MFF w São Paolo, wyróżnienie Fantasporto, Złoty Asteroid na MFF Fantastycznych w Trieście), „Kobieta publiczna” (1984, dwie nagrody na MFF w Montréalu, nominacja do Césara za scenariusz) i „Narwana miłość” (1985) z nową życiową partnerką - Sophie Marceau.

Dość ciekawą realizacją reżysera jest, ukończona ostatecznie w 1987 roku, zrealizowana w Polsce we współpracy z Karolem Chodurą poetycka opowieść sci-fi „Na srebrnym globie” z Krzysztofem Kolbergerem, Andrzejem Sewerynem i Jerzym Trelą.

W 1989 roku podjął się ekranizacji opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego, jak również zrealizował kolejny film z gwiazdorskim udziałem Marceau – „Moje noce są piękniejsze, niż wasze dni”.

Aktorka zagrała u niego także rolę Solange w biograficznym filmie o Chopinie, zatytułowanym „Błękitna nuta” (1991) z wybitnym pianistą, Januszem Olejniczakiem w roli kompozytora oraz w ostatnim dziele reżysera – dramacie „Wierność” (2000, Grand Prix festiwalu w Cabourgu).

ycipk-2b01go

W międzyczasie zrealizował w Polsce głośny thriller erotyczny „Szamanka” (1996) z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry. W jego filmach główne role grają zawsze kobiety. Prawidłowość tę tłumaczą wypowiedzi samego reżysera, który traktuje grę aktorską jako – nie licząc kilku wyjątków – „typowo kobiece zajęcie”.

Pytany o tematykę swoich dzieł, mówi: „robię filmy o tym, co mnie dręczy, a kobieta służy tu jako medium”.

Żuławski sporadycznie pojawia się jako aktor – w 1985 roku zagrał w filmie Joya Fleury „Smutek i piękno” z Charlotte Rampling, a w 2003 – w mini-serialu „Niebezpieczne związki” z Catherine Deneuve i Nastassją Kinski.

W latach 60- tych publikował w „Filmie” (recenzje filmowe) i „Współczesności” (utwory poetyckie).

Jest autorem kilku powieści wydanych w latach 90-tych.

ycipk-2b01go

* W 2002 roku, wspólnie ze stałym operatorem, Andrzejem J. Jaroszewiczem otrzymali Specjalną Złotą Żabę dla duetu reżyser-operator podczas festiwalu Camerimage w Łodzi.* Został uhonorowany dwoma polskimi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Orderem Legii Honorowej.

Data urodzenia

22.11.1940

Miejsce urodzenia

Lwów

Data śmierci

17.02.2016

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia

Diabeł (1972) (1972) (nieznajomy, Diabeł)

Kosmos (2014)

Szamanka (1996) (Mężczyzna bez nóg na dworcu)

ycipk-2b01go
ycipk-2b01go