Trwa ładowanie...

"Służąca" otwiera Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich

26 października rusza druga edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich, jedynego przeglądu, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce. To okazja, żeby poznać nowe kierunki rozwoju filmografii, oscylującej między kinem komercyjnym i artystycznym. Druga edycja festiwalu rozpocznie się głośnym filmem „Służąca”. W programie obok filmów festiwalowych znalazły się m.in. wykład o fenomenie współczesnego kina koreańskiego oraz możliwość udziału w spotkaniu z wyjątkowym gościem – reżyserem superprodukcji "Królewski Krawiec". Już od dziś można rezerwować bezpłatne wejściówki na projekcje i spotkania towarzyszące przeglądowi w Kinie Kultura.

"Służąca" otwiera Warszawski Festiwal Filmów KoreańskichŹródło: Materiały prasowe
d373w3j
d373w3j

- Od początku jego powstania organizatorom towarzyszy chęć przybliżenia polskim widzom filmów, które kochają Koreańczycy i tych, które zdobywają laury na festiwalach na całym świecie. Udało nam się sprowadzić do Warszawy zestaw filmów, który dobrze oddaje ducha kinematografii koreańskiej. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowem – różnorodność. Siedem filmów i siedem różnych spojrzeń na kino koreańskie. Siedem portretów Korei Południowej, a wszystko przepełnione emocjami, które tak cenimy w kinie - zaprasza Joanna Łapińska – przewodnicząca rady programowej festiwalu.

Tegoroczna, druga edycja festiwalu rozpocznie się głośnym filmem Służąca Park Chang –wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes. Film został okrzyknięty przez krytyków "Variety" mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Park Chan – wook, reżyser, który ostatnio romansował z Hollywood realizując „Stokera”, z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.

Warto również zwrócić uwagę na dzieło Honga Sang-soo, nazywanego dandysem koreańskiej kinematografii. Reżyser jest subtelnym portrecistą międzyludzkich relacji oraz opowieści, opakowanych w charakterystyczny splot humoru, goryczy i ironii. Udowadnia to również w jednym z ostatnich dzieł „Teraz dobrze, wtedy źle”, za który w ubiegłym roku otrzymał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.

d373w3j

Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy Królewskiego krawca. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji, jakie w ostatnim czasie wydało światowe kino. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy.

- Miłośników dobrego koreańskiego arthousu zapraszam także serdecznie na film Jej Miejsce Alberta Shina. To nastrojowe, intymne kino, pięknie i poruszająco portretujące trudne relacje między trzema kobietami – dopowiada Joanna Łapińska.
Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, Wewnętrzne piękno. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?

To czego Europa może pozazdrościć Korei to jej wierna publiczność. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w kinach w Korei. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku. Zobaczymy m.in. „Weterana”, komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina oraz superprodukcję Zabójstwo, której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

PROGRAM THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL 2016

26.10 (środa)
19:00 Gala otwarcia - pokaz filmu "Służąca" reż. Park Chan-wook

d373w3j

27.10 (czwartek)
19:00 „Królewski krawiec” reż. Lee Won-suk ( po filmie spotkanie Q&A z reżyserem)

28.10 (piątek)
17:30 Wykład prof. Andrzeja Pitrusa na temat kina koreańskiego (sala Rejs)
19:00 „Wewnętrzne piękno” reż. Baek Jong-Yeol

29.10 (sobota)
16:00 „Teraz dobrze, wtedy źle” reż. Hong Sang-soo
19:00 „Weteran” reż. Ryoo Seung-wan

30.10 (niedziela)
16:00 "Jej Miejsce" reż. Albert Shin
19:00 Gala zamknięcia - pokaz filmu „Zabójstwo” reż. Choi Dong-hoon

d373w3j

Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich powstał w 2015 roku. Jest wydarzeniem non – profit mającym na celu prezentację kina koreańskiego w Polsce. Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Radę programową festiwalu tworzą: Joanna Łapińska – przewodnicząca rady i członkini Europejskiej Akademii Filmowej, Hyunjun Kim – dyrektor Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei oraz Magdalena Bartczak - tłumaczka, dziennikarka filmowa i podróżniczka.

d373w3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d373w3j