Trwa ładowanie...
d10diy1

Szpieg

Najnowsze informacje
3.6
(53 głosy)
Oceń:
"Szpieg" to brytyjsko-francuski thriller w reżyserii Tomasa Alfredsona. Produkcja jest adaptacją powieści "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" autorstwa Johna le Carré, która ukazała się w 1974 roku. Obraz opowiada historię emerytowanego agenta, który zostaje przywrócony do służby i zajmuje się próbą zdemaskowania sowieckiego szpiega. W produkcji wystąpili między innymi Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy czy John Hurt.
d10diy1
2

Szpieg - opis fabuły

Fabuła filmu "Szpieg" rozgrywa się wokoł George'a Smileya (w tej roli Gary Oldman), który jest pierwszorzędnym wywiadowcą służb Jej Królewskiej Mości. Jego cechą charakterystyczną jest duża skuteczność, bowiem mężczyzna od lat metodycznie i skrupulatnie tropi wszelkie spiski i rozwiązuje nawet najbardziej zawiłe sprawy. Mimo licznych sukcesów w karierze zawodowej jego życie prywatne staje się coraz trudniejsze, bowiem wkrótce Smileya opuszcza żona i poświęca się on całkowicie pracy. W końcu agent otrzymuje kolejne zlecenie, którego celem będzie ustalenie tożsamości kreta pracującego dla komunistów w strukturach Cyrku. Mężczyzna ma już kilku podejrzanych, lecz czy uda mu się rozwiązać tę zagadkę?

Szpieg - obsada, bohaterowie

Głównym bohaterem filmu "Szpieg" jest George Smiley, pseudonim Żebrak, w którego rolę wcielił się Gary Oldman. W przeszłości pojawiał się on już w takich produkcjach jak "Harry Potter i Zakon Feniksa" czy "Czas mroku". Oprócz niego na planie obrazu pracowali tacy aktorzy jak Colin Firth, Tom Hardy czy Mark Strong, którzy wcielili się w role Billa Haydona, Rickiego Tarra i Jima Prideaux. Ponadto Ciarán Hinds pojawił się w produkcji jako Roy Bland, Benedict Cumberbatch zagrał Petera Guillama, a David Dencik wcielił się w rolę Toby'ego Esterhase'a. Obsada filmu "Szpieg" obejmowała również takich aktorów jak Stephen Graham, Simon McBurney, Toby Jones, John Hurt, Swietłana Chodczenkowa i Kathy Burke.

Szpieg - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Szpieg" jest Tomas Alfredson, który stworzył również takie produkcje jak "Four Shades of Brown", "Pozwól mi wejść" czy "The Snowman". Autorami scenariusza są z kolei Bridget O'Connor oraz Peter Straughan. Produkcja powstała na podstawie powieści Johna le Carré "Tinker Tailor Soldier Spy", która ukazała się w 1974 roku. Za produkcję obrazu odpowiadali Tim Bevan, Eric Fellner oraz Robyn Slovo, natomiast muzyka z filmu "Szpieg" to efekt pracy Alberto Iglesiasa. Wytwórnie współpracujące przy projekcie to StudioCanal, Karla Films, Paradis Films, Kinowelt Filmproduktion oraz Working Title Films.

Szpieg - budżet, recenzje

Budżet filmu "Szpieg" określono na około 21 milionów dolarów. Ostatecznie, pomimo przesunięcia daty premiery filmu w Stanach Zjednoczonych i mocno ograniczonej liczby seansów w kinach, produkcja zarobiła ponad 80 milionów dolarów. Recenzje filmu "Szpieg" okazały się być pozytywne dla jego twórców. W serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 83 proc. pozytywnych recenzji, natomiast na stronie Metacritic wystawiono mu ocenę 85/100, co wskazuje na ciepłe przyjęcie ze strony krytyków. Obraz uzyskał równie dobre opinie od widzów, które przełożyły się na średnią 7.8/10 w pierwszym z serwisów.

Szpieg - nagrody i nominacje

Film "Szpieg", z racji pozytywnego przyjęcia, uzyskał wiele nagród i wyróżnień. Reżyser produkcji, Tomas Alfredson, uzyskał nominację do Złotego Lwa podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a także został wyróżniony podczas 16. ceremonii wręczenia Satelitów, 14. ceremonii wręczenia Orłów i 25. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Obraz otrzymał dwie nagrody podczas 65. ceremonii wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej, gdzie uznano go za "najlepszy film brytyjski" i wyróżniono w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany".

Szpieg - premiera

Premiera filmu "Szpieg" miała miejsce 5 września 2011 roku, podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Kilkanaście dni później rozpoczęto emisję produkcji w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych prawa otrzymało Universal Pictures, jednak przekazali je później Focus Features, przez co film miał pierwotnie trafić do kin dopiero 9 listopada 2011 roku. Ostatecznie ukazał się on w styczniu 2012 roku i otrzymał mocno ograniczoną ilość seansów w amerykańskich kinach. Polska premiera filmu "Szpieg" miała miejsce 25 listopada 2011 roku.

Szpieg - sequel

W trakcie wywiadów promujących film "Les Misérables. Nędznicy" producent Eric Fellner przyznał, że Tim Bevan, Peter Straughan oraz Tomas Alfredson rozpoczęli pracę nad kontynuacją filmu "Szpieg". Fellner nie określił jednak, czy scenariusz oparty będzie na kolejnych częściach trylogii Le Carré. W 2014 roku Gary Oldman wyjawił, że prace nad produkcją ucichły, jednak on sam chciałby móc wystąpić w kontynuacji serii. Dwa lata później aktor przyznał z kolei, że sequel filmu "Szpieg" ponownie jest na etapie tworzenia, jednak termin zdjęć do filmu wciąż pozostawał nieznany.

Szpieg
Tytuł oryginalny

Tinker, Tailor, Soldier, Spy

Gatunek

thriller

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

05.09.2011

Data polskiej premiery

25.11.2011

Czas trwania

127 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10diy1
d10diy1
d10diy1