Trwa ładowanie...
d9apxu0

Szwajcaria rozpatrzy w tym tygodniu jeden z wniosków Polańskiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szwajcaria rozpatrzy w tym tygodniu jeden z wniosków Polańskiego
(AFP)
d9apxu0

Jeden z dwóch wniosków Romana Polańskiego o zwolnienie ze szwajcarskiego aresztu zostanie rozpatrzony w tym tygodniu przez władze w Bernie - podała w poniedziałek agencja AFP.

"W ciągu tego tygodnia zostanie podjęta decyzja Federalnego Departamentu (ministerstwa) Sprawiedliwości" - powiedział rzecznik resortu Folco Galli. Wyjaśnił, że chodzi o wniosek o zwolnienie, złożony przez Polańskiego do tego resortu 29 września. Prośba ta jest niezależna od odrębnego wniosku złożonego w tym samym dniu do Federalnego Sądu Karnego w mieście Bellinzona - dodał rzecznik.

Agencja AFP wyjaśnia, że decyzja resortu sprawiedliwości nie będzie przesądzać decyzji trybunału w Bellinzonie, a od obu adwokaci reżysera będą mogli się odwołać.

d9apxu0

26 września 76-letni Roman Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku.

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca Polańskiemu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko niemu postępowania karnego reżyser zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

d9apxu0

Podziel się opinią

Share
d9apxu0
d9apxu0