Trwa ładowanie...
d3ocbiz

Walczyły o wolność i prawo głosu. Pojawił się zwiastun "Siłaczek"

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego o kobietach, które doprowadziły do wywalczenia praw wyborczych. "Siłaczki" pojawiły się na społecznej platformie crowdfundingowej, gdzie każdy zainteresowany może wesprzeć projekt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W jednej z głównych ról zobaczymy Marię Seweryn
W jednej z głównych ról zobaczymy Marię Seweryn (Facebook.com)
d3ocbiz

"Siłaczki" to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający historię Polek, żyjących na przełomie XIX i XX wieku żołnierek, pozytywistek i patriotek, których upór i konsekwencja doprowadziły 28 listopada 1918 roku do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych dla wszystkich obywateli, bez różnicy płci.

Film pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Osią opowieści są losy kilku aktywistek z Poznania, Warszawy i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej - dzięki której staraniom w 1894 r. na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej nazywanej Hetmanką, która jako pierwsza publicznie podniosła kwestię praw politycznych kobiet, sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej - żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej.

d3ocbiz

Film ukazuje ówczesne realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne, które determinowały powstawanie ruchów politycznych i działania na rzecz powszechnej edukacji i równości społecznej na ziemiach polskich.

WESPRZYJ PROJEKT NA POLAKPOTRAFI.PL

Pokazuje trudną i niebezpieczną aktywność działaczek walczących o prawa w kraju, którego wówczas nie było na mapie. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych.

d3ocbiz

Podziel się opinią

Share
d3ocbiz
d3ocbiz