Trwa ładowanie...
d1b8n7g
Aktualności

Zmarł aktor Otto Sander, anioł z filmu "Niebo nad Berlinem"

Share
Zmarł aktor Otto Sander, anioł z filmu "Niebo nad Berlinem"
Źródło: PAP/EPA / Jens Kalaene
d1b8n7g

Niemiecki aktor filmowy i teatralny Otto Sander zmarł w czwartek w wieku 72 lat w Berlinie. Zagrał w 130 filmach fabularnych i telewizyjnych. Polscy kinomani zapamiętali go jako odtwórcę roli anioła Cassiela w filmie Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem".

W filmie Wendersa, który miał premierę w 1987 roku, dwa lata przed upadkiem muru berlińskiego, Sander wcielił się w rolę jednego z dwóch aniołów wędrujących przez podzielone murem miasto, sprawiające klaustrofobiczne wrażenie. Berlin oglądany oczami Cassiela i jego towarzysza Damiela (w tej roli Bruno Ganz) wygląda smutno i ponuro, a żyjący w nim ludzie są nieszczęśliwi.

Sander wystąpił także w filmowej adaptacji powieści Guentera Grassa "Blaszany bębenek" w reżyserii Volkera Schloendorffa oraz wojennym filmie opowiadającym o losach załogi niemieckiego okrętu podwodnego w II wojnie światowej "Das Boot" (Okręt) Wolfganga Petersena. W latach 70. występował na deskach legendarnego zachodnioniemieckiego teatru Schaubuehne. Dwukrotnie - w 1979 i 1999 roku - wybierany był na najlepszego aktora niemieckiego.

d1b8n7g

Podziel się opinią

Share
d1b8n7g
d1b8n7g