Bartłomiej Topa
Aktor filmowy i telewizyjny. Absolwent łódzkiej szkoły filmowej. Odtwórca roli Zenka w hicie serialowym Telewizji Polskiej - „Złotopolskich”. W życiorysie ma również wątek związany z produkcją filmów i reklam – był współzałożycielem jednej z polskich firm producenckich.
Urodził się 26 mają 1967 roku w Nowym Targu. Ukończył Technikum Weterynaryjne w rodzinnym mieście, a po maturze – konsekwentnie – podjął studia z zakresu weterynarii. Na studiach aktorskich w łódzkiej filmówce znalazł się z przypadku, aby zaimponować dziewczynie. Spodobało mu się i został. W 1991 roku został absolwentem tej uczelni, a dyplomowe role Edwarda IV i hrabiego Richmonda w „Ryszardzie III” Szekspira, przyniosły mu wyróżnienie na IX Ogólnopolskim Przedstawieniu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.
Jeszcze w trakcie studiów zadebiutował u Teresy Kotlarczyk w roli Andrzeja Matlaka w filmie „Zakład”. Już po studiach wziął udział w polsko-francuskiej produkcji w reżyserii Łukasza Karwowskiego „Listopad” (1992). Inny Łukasz – Wylężałek – dał mu niewielką rolę w „Balandze”, a Filip Zylber, w ważnym filmie tego okresu – „Pożegnaniu z Marią” (oba z 1993 roku). Dużym wyróżnieniem była propozycja zagrania u Kieślowskiego w filmie „Trzy kolory. Biały” w 1994 roku.
Występował wówczas również w filmach telewizyjnych jak chociażby „Wynajmę pokój” Andrzeja Titkowa (1993) czy „Polska śmierć” Waldemara Krzystka (1994). W tym samym roku spotkał się z reżyserem, Janem Łomnickim na planie „Szczura” i z Dorotą Kędzierzawską, grając policjanta w obsypanych nagrodami „Wronach” w jej reżyserii. Rok później wystąpił w znakomicie obsadzonym „Prowokatorze” Krzysztofa Langa, otrzymał także rolę od klasyka męskiego kina tego okresu – Władysława Pasikowskiego – w „Demonach wojny wg Goi”.Grał również u debiutantów: Łukasza Zadrzyńskiego w „Billboardzie” (1998) i Marka Kondrata w „Prawie ojca” (1999).
Warto zwrócić uwagę, iż w okresie 1993-1996, Topa regularnie grał w Teatrze TV, między innymi w przedstawieniach reżyserowanych przez Filipa Zylbera, Teresę Kotlarczyk, Macieja Dejczera, Barbarę Sass i Laco Adamika. Po pięcioletniej przerwie, w 2001 roku pojawił się w głównej roli w przedstawieniu swojego przyjaciela, Wojciecha Smarzowskiego „Kuracja”. Rola Majera – młodego naukowca, który pada ofiarą wymyślonego przez siebie eksperymentu, przyniosła mu Grand Prix dla Najlepszego Aktora na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV ‘Dwa Teatry’ w Sopocie. Przedsięwzięcie to stanowiło jeden z punktów zwrotnych w karierze aktora.
W oczekiwaniu na większy wspólny projekt ze Smarzowskim, Topa zagrał dwukrotnie u Piotra Wereśniaka: w kryminalnej „Stacji” (2001) i w komedii „Zróbmy sobie wnuka” (2003). Ukoronowaniem współpracy ze Smarzowskim było „Wesele” (2004), w którym aktor zagrał jedną z głównych ról (pana młodego) i którego był współproducentem. Topa współprodukował również spektakl Teatru TV „Cztery kawałki tortu” w reżyserii Smarzowskiego (2006).
Osobnym torem rozwijała się jego kariera telewizyjna. Pierwszy flirt z serialowym planem aktor odnotował w 1998 roku, pojawiając się w niewielkiej roli w trzeciej części serialu „Ekstradycja”. Prawdziwą eksplozję popularności przyniosła jednak postać Zenka Pereszczako w serialu „Złotopolscy”, z którym Topa związany był w latach 1999-2006. Było oczywiste, że aktor sprawdził się w zadaniach, jakie stawiały przed nim wymagania telewizyjne. Pojawiły się wobec tego role w „Na wspólnej”, „Na dobre i na złe”, „Trzecim oficerze”, „Magicznym drzewie”, „Królach przedmieścia”, „Stacyjce”, „Pitbullu”, „Ekipie”, czy „Agentkach”. Każdą z takich okazji twórca wykorzystywał, aby umocnić swoją popularność i na trwałe zapisać się w pamięci widzów.
Osobą, która postanowiła skatalizować znakomitą passę Topy była Kasia Adamik, która obsadziła górala w roli górnika w głośnym „Boisku bezdomnych” (2008).
Po zestaw aktorów sprawdzony w filmie „Wesele” po raz kolejny sięgnął Wojciech Smarzowski podczas kręcenia „Domu złego” w 2009 roku. W tym samym roku na ekrany wszedł również dokończony nareszcie „Janosik. Prawdziwa historia” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, w którym Topa udzielił głosu postaci Tomasza Uhorczyka.Pracował także na planie „Pikseli” Jacka Lusińskiego, „Helu” Kingi Dębskiej, „Tricku” Jana Hryniaka i głośnej komedii „Idealny facet dla mojej dziewczyny” Tomasza Koneckiego. Na rok 2010 zaplanowana jest premiera filmu Magdaleny Łazarkiewicz „Maraton tańca” z jego udziałem.