140 mln dolarów wpływów. Nikt nie przypuszczał, że odniesie taki sukces
"Nosferatu" pojawił się w amerykańskich kinach pod koniec ubiegłego roku. Większość analityków spodziewała się, że będzie to produkcja zrealizowana pod Oscary, która nie osiągnie komercyjnego sukcesu. Zwłaszcza, że jest wyświetlana z kategorią wiekową R. Tymczasem film Eggersa stał się największym hitem studia Focus w historii.
"Pod względem technicznym ’Nosferatu’ jest błyskotliwym filmem, który znakomicie oddaje realia końca XIX wiek. Potrafi jednak także przyciągnąć, zahipnotyzować widza. Ma coś, czego nie znajdziemy w horrorach głównego nurtu. Tango ze śmiercią, które jest fascynujące, choć w niektórych kręgach uznane zostanie za obrzydliwie i perwersyjnie erotyczne. ’Nosferatu’ zostanie z tobą na długo. Być może dłużej, niż byś tego chciał" – czytamy w recenzji Damina Wise’a z "Deadline".
Wiadomo już że "Nosferatu" stanie się pierwszym w historii filmem studia Focus Features, które w amerykańskich kinach zarobi ponad 100 mln dolarów. Poprzedni rekord należał do "Downton Abbey" i wynosił 96,8 mln dolarów. W sumie na całym świecie film Roberta Eggersa zarobił już blisko 140 mln dolarów, ale w wielu krajach nie był jeszcze wyświetlany w kinach. Na przykład w Polsce jego premiera zaplanowana została dopiero na 21 lutego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NOSFERATU - Official Trailer [HD] - Only In Theaters December 25
Kinowy sukces "Nosferatu" Roberta Eggersa ("Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii", "Lighthouse" czy "Wiking") to spora niespodzianka, gdyż w Stanach otrzymał wysoką kategorię wiekową R (osoby poniżej 17. roku życia mogą film obejrzeć tylko w towarzystwie opiekuna). Ta kategoria jest wynikiem nie tylko krwawych scen, typowych dla filmów o wampirach, ale także scen nagości i wspomnianego "perwersyjnego erotyzmu".
Film Eggersa jest kolejną ekranizacją słynnej powieści Brama Stokera "Dracula", która została wydana pod koniec XIX wieku. Na jej podstawie w 1922 roku został zrealizowany jeden z najsłynniejszych filmów kina niemego "Nosferatu – symfonia grozy", wybitne dzieło niemieckiego ekspresjonizmu oraz jeden z pierwszych horrorów w historii kina.
Na przestrzeni 100 lat klasyczna historia doczekał się wielu wersji, od filmu Wernera Herzoga "Nosferatu wampir", "Draculę" Francisa Forda Coppoli, parodię "Dracula wampiry bez zębów", a skończywszy na fikcyjnej rekonstrukcji zdarzeń, jakie miały miejsce podczas kręcenia "Nosferatu" ("Cień wampira").
"Lady love" sexy czy nie? Rozmawiamy o najodważniejszym polskim serialu. Mówimy także o zmianach w drugim sezonie "Squid Game". Jednak żyjemy już nowościami z roku 2025 i wymieniamy najbardziej ekscytujące tytuły nadchodzących 12 miesięcy. Sprawdźcie, czy już o nich słyszeliście. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: