Trwa ładowanie...
bruce lee
25-09-2013 17:21

11. Tofifest 2013: Tofifest z twarzą Bruce Lee

Share
11. Tofifest 2013: Tofifest z twarzą Bruce LeeŹródło: Materiały promocyjne
d3flqv2

Międzynarodowy festiwal filmowy Tofifest ujawnia tegoroczny plakat. "Twarzą" festiwalu będzie w tym roku *Bruce Lee - postać przełomowa dla historii kina gatunków. W tym roku obchodzimy 40-lecie jego śmierci i premiery głośnego "Wejścia smoka". Tofifest 2013 zaczyna się 21 października.*

Bruce Lee jest ikoną kina i pop-kultury o podobnym znaczeniu jak Marylin Monroe czy James Dean. "Przypominamy o nim, bo nie boimy się pokazywania zjawisk balansujących na krawędzi kiczu i sztuki wysokiej" - mówi Kafka Jaworska, dyrektor MFF Tofifest. Dlatego - prócz plakatu - Tofifest 2013 poświeci Bruce'owi Lee specjalne miejsce w programie. Obejrzymy między innymi zremasterowane "Wejście smoka" oraz filmy dokumentalne poświęcone jego osobie.

Dzięki Bruce'owi Lee regionalny - azjatycki fenomen kina sztuk walki stał się nurtem ogólnoświatowym i inspiracją dla kolejnych pokoleń filmowców. Kino sięgające do poetyki tego gatunku wydało takie arcydzieła jak "Przyczajony tygrys, ukryty smok" Anga Lee czy "Kill Bill" Quentina Tarantino.

Sam Lee nie dożył premiery "Wejścia smoka". Zmarł na kilka dni przed nią, mając zaledwie 32 lata. Wielu fanów uważa, że został zamordowany "tajemniczym ciosem" za zdradzenie tajników kung-fu Amerykanom. Wyreżyserowane przez Roberta Clouse "Wejście smoka" od 2004 roku znajduje się na liście filmów tworzących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych - National Film Registry.

d3flqv2

"Bruce dał światu Chińczyka bohatera, postać zdecydowanie inną od tych, do jakich przyzwyczaiło nas kino, czyli usłużnych bohaterów drugiego planu, którzy wiecznie chodzą z pochyloną głową. On był wojownikiem, który z dumą demonstrował chińską kulturę na zachodzie" - pisał jeden z krytyków.

Pojawienie się postaci Bruce'a Lee na plakacie, jest logiczną konsekwencją linii programowej Tofifest. Festiwalu nazywanego "niepokornym", co roku wyszukującego dla swoich widzów nieszablonowe zjawiska z historii kina. W czasie poprzednich edycji oglądać mogliśmy m.in. retrospektywy spaghetti westernów, filmów stworzonych pod wpływem gier komputerowych, filmu kampowego czy kina blaxploitation (gwiazda tego nurtu Pam Grier - była ubiegłoroczną "twarzą" festiwalu).

  1. edycja Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21-27 października 2013 r. Głównymi donatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, unijny Media Programme i marka Bella.
d3flqv2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3flqv2
d3flqv2