15. MFF T‑Mobile Nowe Horyzonty: "Intruz" prosto z Cannes

W programie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (23 lipca – 2 sierpnia) znalazł się polsko-szwedzki pełnometrażowy debiut absolwenta łódzkiej szkoły filmowej Magnusa von Horna – "Intruz", świetnie przyjęty podczas niedawno zakończonego festiwalu w Cannes, gdzie był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

Autorem zdjęć do filmu jest nominowany do Oscara za Idę Łukasz Żal. Intruz to rozgrywająca się na szwedzkiej prowincji historia 17-letniego Johna, który po wyjściu z poprawczaka podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Wkrótce zostaje jednak skonfrontowany ze swoją przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: "Intruz" prosto z Cannes
Źródło zdjęć: © East news

27.05.2015 13:08

Kolejnym polskim filmem, który znalazł się w programie tegorocznej edycji to pełnometrażowy debiut jednego z najważniejszych polskich artystów – Zbigniewa Libery. Walser będzie walczył o nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. W głównych rolach wystąpili Krzysztof Stroiński, Gustaw Klyszcz i Joanna Wiktorczyk. Festiwalowa programerka Ewa Szabłowska pisze o filmie: „Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury czy słowiańska wersja Avatara. (…) Do tego rajskiego świata wdziera się jednak cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego Walsera. Mimo iż za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję. (…) Klisze znane z kina gatunków służą Liberze jako klocki do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty, czy fantazmatów o końcu cywilizacji”.

W programie Panoramy znalazły się dwa oczekiwane nowe filmy nowohoryzontowych twórców: Portugalczyka Pedro Costy (podczas festiwalu oglądaliśmy jego Ne change rien i jedną z nowel Centro Histórico) oraz tworzącego we Francji Eugène Greena, reżysera Portugalskiej zakonnicy (10. NH). Costa za Cavalo Dinheiro (Horse Money) otrzymał tytuł najlepszego reżysera na ostatnim MFF w Locarno, krytycy "Sight & Sound" umieścili film na liście najlepszych obejrzanych w 2014 roku. W mrocznej, pięknie sfilmowanej historii z przedmieść Lizbony ponownie zobaczymy jego stałego bohatera Venturę. Elegancka, prowokacyjnie odżegnująca się od realizmu La sapienza Greena to z kolei film o sztuce patrzenia, pasji i „niedzielnych turystach”, który wpisuje się w nurt kina reprezentowanego przez Érica Rohmera czy Manoela de Oliveirę. Green ponownie konfrontuje refleksję o historii i architekturze z wyzwaniami współczesności.

Przypominamy, że już tylko do 14 czerwca trwa sprzedaż festiwalowych karnetów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)