16. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
Szesnasta edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem - "Praca. Życie. Scenariusz dla każdego" - będzie ono patronować wielu wydarzeniom, spotkaniom i dyskusjom. Program wypełnią konkursowe i specjalne seanse filmowe, spotkania z ciekawymi gośćmi, wystawy, koncerty, warsztaty i happeningi.
Do konkursu filmowego o statuetki Motyla 2019 ostatecznie trafiło 38 produkcji: 16 dokumentalnych, 16 fabularnych i sześć amatorskich. – Wybieraliśmy spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata – mówi Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu. – W konkursie są filmy z Polski, Włoch, Szwecji, Izraela, Hiszpanii, Rosji, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Tajwanu, Peru czy Kenii.
Chcemy pokazywać różne oblicza niepełnosprawności, więc zaproponujemy widzom prawdziwy przekrój treści i formy. Wśród produkcji są długie i krótkie fabuły, ciekawe dokumenty, obrazy wstrząsające, wzruszające, odważne, ale też zabawne. Zaprosiliśmy do Koszalina twórców i bohaterów filmów – będzie można się z nimi spotkać bezpośrednio po seansach.
Laureatów w poszczególnych kategoriach wybierze jury: Jowita Budnik (aktorka), Małgorzata Sobieszczańska (scenarzystka), Marzena Trybała (aktorka), Petro Aleksowski (operator, reżyser, laureat Motyla 2018 za film Przerwana misja) oraz Piotr Wereśniak (scenarzysta, reżyser). Swoje nagrody przyzna także publiczność oraz jury młodzieżowe.
Poza konkursem odbędą się projekcje specjalne filmów: Błąd systemu w reż. Nory Fingscheidt (Niemcy 2019), Kręcisz mnie w reż. Francka Dubosc (Francja 2018), Maudie w reż Aisling Walsh, Irlandia (Kanada 2016), Ocalić i zginąć w reż. Frédérica Telliera (Francja 2018), Fuga w reż. Agnieszki Smoczyńskiej (Polska 2018) oraz Jak pies z kotem w reż. Janusza Kondratiuka (Polska 2018). Odtwórca głównej roli, Robert Więckiewicz, będzie gościem specjalnym festiwalu i spotka się z festiwalową publicznością przed projekcją.
W programie są też m.in. spotkania z jurorami i debata, które poprowadzi Łukasz Maciejewski, warsztaty animacji z Eugeniuszem Gordziejukiem (Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji), wykłady filmowe. W ramach projektu "Usłysz film” w namiocie festiwalowym pokazane zostaną filmy z audiodeskrypcją.
W programie jest mnóstwo imprez towarzyszących: happeningi w centrum miasta, warsztaty savoir-vivre'u wobec osób z niepełnosprawnością (Fundacja Kulawa Warszawa), koncerty zespołu The Postman, Kamila Czeszela i Muzyczny Stand Up Czesława Mozila, spotkania w szkołach. Festiwal otworzy wystawa Fotokonfrontacje 2019, a jednym z jego najważniejszych wydarzeń będzie konferencja naukowa współorganizowana z Powiatowym Urzędem Pracy w Koszalinie.
Festiwalowe filmy można obejrzeć również poza Koszalinem: w ramach Małych Festiwali Ty i Ja, które odbywają się równolegle do festiwalu w 33. małych miejscowościach w kraju, a także w 17. kinach studyjnych w większych miastach Polski (4-5 września 2019).
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegóły i program: integracjatyija.pl
- EFF Integracja Ty i Ja: 3-7 września 2019, Koszalińska Biblioteka Publiczna, plac Polonii 1