Trwa ładowanie...
w ukryciu
+1

29. WFF: Film "Dotyk grzechu", który zaszokował Cannes, na pokazie w Warszawie

Share
29. WFF: Film "Dotyk grzechu", który zaszokował Cannes, na pokazie w Warszawie
Źródło: Monolith Films
d3w485g

Wyreżyserowany przez *Jana Kidawę-Błońskiego thriller erotyczny o dwóch kobietach "W ukryciu" oraz chiński dramat "Dotyk grzechu", który zaszokował publiczność w Cannes i zdobył tam nagrodę - m.in. te obrazy obejrzeć można na trwającym 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym.*

Festiwal, rozpoczęty w piątek, potrwa do 20 października. Seanse odbywają się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. W programie jest ponad 200 filmów z przeszło 50 krajów.

d3w485g

Jeden z polskich akcentów imprezy to premierowa projekcja nowego filmu Jana Kidawy-Błońskiego. Pokaz thrillera erotycznego "W ukryciu", startującego na festiwalu w Konkursie Międzynarodowym, odbędzie się w poniedziałek wieczorem. Akcja filmu rozgrywa się w Radomiu w czasie II wojny światowej. Główne bohaterki, wiolonczelistkę Janinę i ukrywającą się Żydówkę Ester, zagrały Magdalena Boczarska i Julia Pogrebińska.

"Po śmierci matki Janina mieszka z ojcem. Ojciec decyduje się udzielić schronienia w ich mieszkaniu młodej Żydówce Ester. Janinie początkowo trudno pogodzić się z nową sytuacją, stopniowo jednak kobieta zaczyna interesować się przymusową lokatorką. Czas upływa. Życie na niewielkiej przestrzeni, w ciągłym niebezpieczeństwie, powoduje, że relacje między dziewczynami stają się coraz bardziej intymne" - opisują tę historię organizatorzy festiwalu. Drugi pokaz filmu "W ukryciu" odbędzie się na WFF w środę.

W Konkursie Międzynarodowym o nagrodę walczy też inna polska produkcja, "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Również w tym filmie głównymi bohaterkami są kobiety. Akcja toczy się w latach 60. XX w. Anna, nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc w poznaniu historii ich rodziny oraz prawdy o własnej tożsamości. Główne role zagrały Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska. W obsadzie jest też m.in. Dawid Ogrodnik. Na WFF "Idę" obejrzeć można we wtorek, w środę i czwartek.

Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należeć będzie także czwartkowa projekcja chińskiego dramatu "Dotyk grzechu", który wyreżyserował Jia Zhang-ke. Film, nagrodzony za scenariusz na tegorocznym festiwalu w Cannes, "zaszokował tamtejszą publiczność licznymi scenami przemocy i otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków" - zwracają uwagę organizatorzy WFF.

d3w485g

"Czwórka bohaterów, cztery chińskie prowincje. Jeden motyw powtarza się w kółko: indywidualna walka z opresją w trudnych warunkach społecznych. Głęboka refleksja na temat współczesnych Chin, gdzie pęd do lepszego życia rodzi rozczarowanie, frustrację i coraz gwałtowniejszą przemoc" - czytamy w opisie filmu.

"Rozwścieczony górnik buntuje się przeciw korupcji miejscowych władz, a po zamknięciu kopalni decyduje się na użycie siły. Zdesperowany bezrobotny, który bezskutecznie szuka pracy, odkrywa, że nic tak nie ułatwia negocjacji, jak broń palna. Piękna recepcjonistka w spa zbliża się do granic psychicznej wytrzymałości, gdy bogaty klient napastuje ją w saunie. Młody chłopak, upokarzany w każdej nowej pracy, podejmuje radykalne kroki" - to bohaterowie tej historii.

W związku z projekcją "Dotyku grzechu" (w ramach festiwalowych Pokazów Specjalnych) w Warszawie gościć ma reżyser filmu. Jia Zhang-ke urodził się w 1970 r. w Fengyang. Studiował w Pekińskim Instytucie Filmowym. Jego filmy pokazywano i nagradzano na czołowych festiwalach, m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie. W 2006 r. za "Martwą naturę" ("Still Life") przyznano mu Złotego Lwa w Wenecji. Warszawski Festiwal Filmowy to jeden z 14 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, obok m.in. Cannes, Berlina i Wenecji - uznała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF).

Pełny program 29. edycji WFF dostępny jest na stronie www.wff.pl.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy.(PAP)

d3w485g

Podziel się opinią

Share
d3w485g
d3w485g