Trwa ładowanie...

36. FPFF: Imprezy towarzyszące Festiwalowi w Gdyni

36. FPFF: Imprezy towarzyszące Festiwalowi w GdyniŹródło: FPFF
dg88ydq
dg88ydq
Ważnym elementem tegorocznej edycji FPFF jest szereg wydarzeń związanych z praktyczną stroną kina. Publiczne spotkania zostały podzielone na kilka głównych sekcji.

PREZENTACJE, SPOTKANIA, WARSZTATY:

MASTERCLASS: ANATOMIA SCENY
Mistrz kina. Klasyczny film. Klasyczna scena. Te trzy stwierdzenia opisują lekcję filmu pod nazwą „Anatomia sceny“. Mistrzowie kina przedstawią wybraną scenę z własnego filmu i na naszych oczach rozłożą ją na czynniki pierwsze, wyjaśniając wszelkie aspekty filmowe i pozafilmowe, które spowodowały, że scena ma akurat taki kształt.

Multikino
7 czerwca 2011 (wtorek)
Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern „Popiół i diament“

8 czerwca 2011 (środa)
Krzysztof Zanussi „Iluminacja”

dg88ydq

9 czerwca 2011 (czwartek)
Agnieszka Holland „Kopia mistrza

10 czerwca 2011 (piątek)
Roman Polański

JAK TO SIĘ ROBI?
W ramach 36. FPFF przeprowadzona zostanie seria publicznych prezentacji, w których twórcy filmu wyjaśnią jakich narzędzi używali do stworzenia swojego filmowego świata. Od rozbudowanej komputerowej postprodukcji po pomysłowe wykorzystanie technik analogowych. „Jak to się robi?“ to lekcja kina dla tych, którzy chcą zajrzeć za kulisy najnowszych polskich produkcji.

Multikino
7 czerwca 2011 (wtorek)
Lech Majewski „Młyn i krzyż“

dg88ydq

9 czerwca 2011 (czwartek)
Jan Komasa „Sala samobójców”

10 czerwca 2011 (piątek)
Greg Zglinski „Wymyk”

11 czerwca 2011 (sobota)
Marek Koterski, Jerzy Zieliński „Baby są jakieś inne”

HISTORIE KINA – NADREALIZM W KINIE POLSKIM
Projekt Historie kina: nadrealizm w kinie polskim realizowany podczas FPFF w Gdyni przez Krytykę Polityczną, Korporację Ha!-Art oraz Restart Polskiego Kina będzie składał się z cyklu projekcji połączonych z panelami dyskusyjnymi oraz plenerowej dyskusji pod hasłem „Stany Generalne Kina: Surrealizm w kinie” na temat historii polskiego kina i sposobów (istniejących i możliwych) jej uprawiania. Celem projektu jest wywołanie dyskusji na temat historii polskiego kina w dwóch wymiarach. Po pierwsze sproblematyzowanie istniejących kanonów, hierarchii oraz sposób w jaki o historii kina polskiego pisze akademickie filmoznawstwo, oraz krytyka filmowa. W ramach projektu organizatorzy pragną zwrócić uwagę na obecność w historii polskiego kina trzeciej – obok kina moralnego niepokoju i szkoły polskiej – formacji historycznej kina polskiego – nadrealizmu.

dg88ydq

Multikino
7 czerwca 2011 (wtorek), godz. 17:00
„Wolne chwile” reż. Andrzej Barański
dyskusja: prowadzenie Piotr Marecki

8 czerwca 2011 (środa), godz. 16:30
„Diabeł” reż. Andrzej Żuławski
dyskusja: prowadzenie Witold Mrozek

9 czerwca 2011 (czwartek), godz. 17:00
„Golem” reż. Piotr Szulkin
dyskusja: prowadzenie Jakub Majmurek

10 czerwca 2011 (piątek), godz. 16:30
„Wieczne pretensje” reż. Grzegorz Królikiewicz
spotkanie z twórcą i premiera wywiadu rzeki z Grzegorzem Królikiewiczem „Pracuję dla przyszłości”
dyskusja „Stany Generalne Kina: Surrealizm w kinie”

dg88ydq

WYSTAWY:

DEKALOG KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO
W związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięć pod nazwą "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych „Dekalogowi” oraz wydań dvd filmu z całego świata. Ważnym uzupełnieniem będą autorskie scenariusze i scenopisy do poszczególnych odcinków serii oraz nagrody i wyróżnienia, które film otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Muzeum Miasta Gdyni, 6 – 30 czerwca 2011
Wernisaż: 6 czerwca 2011 (środa), godz. 15:00
FILMY KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO W ŚWIATOWYM PLAKACIE FILMOWYM
Na ekspozycję tę złoży się ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 – 1994. Obok prac polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie. Część z nich to egzemplarze unikatowe, wydrukowane w bardzo niskim nakładzie.

Muzeum Miasta Gdyni, 6 – 30 czerwca 2011

Wernisaż: 8 czerwca 2011 (środa), godz. 15:00

ANDRZEJ WAJDA I PRZYJACIELE. FOTOGRAFIE PIOTRA BUJNOWICZA
Ekspozycja ta jest zapisem wyjątkowych momentów i niecodziennych sytuacji, jakie miały miejsce podczas pracy nad filmami Andrzeja Wajdy. Widzowie obecni na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będą mogli podejrzeć czołówkę polskich aktorów wcielających się w postaci z "Pana Tadeusza", "Zemsty" czy "Tataraku". Znajdą się wśród nich: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Michał Żebrowski. Nie zabraknie także portretów samego Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana i Alana Starskiego.

dg88ydq

Muzeum Miasta Gdyni, 6 – 26 czerwca 2011

Wernisaż: 7 czerwca 2011 (wtorek), godz. 12:00

JERZY SKOLIMOWSKI. MALARSTWO
Jerzy Skolimowski to nie tylko utalentowany reżyser, scenarzysta, producent, scenograf oraz aktor. Obok twórczości filmowej zajmuje się również malarstwem. Jego prace wystawiane były w galeriach w Kanadzie, USA, Francji, Włoszech, Grecji, Niemczech oraz w Polsce. Skolimowski maluje duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach występują kontrastowo czerń i biel, w niektórych dominują intensywne barwy. Różnicuje faktury, zafascynowany śladem farby na płótnie komponuje pozornie przypadkowe kształty. To spontaniczny, ekspresyjny i abstrakcyjny zapis malarski, pełen żarliwości i pasji. Inspiruje go japońska kaligrafia.

Galeria Od czasu do czasu, do 11 czerwca 2011
Finisaż: 8 czerwca 2011 (środa), godz. 19:30

KONFERENCJE:

KIEŚLOWSKI I JEGO UCZNIOWIE – MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM
Międzynarodowe sympozjum poświęcone życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Wezmą w nim udział współpracownicy reżysera, aktorzy występujący w jego filmach oraz jego uczniowie. Sympozjum połączone będzie z promocją dwóch publikacji: wydanej w nowej szacie graficznej książki Stanisława Zawiślińskiego pt. „Kieślowski. Ważne, żeby iść” oraz polsko – angielskiego katalogu muzealnego „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”. O godzinie 17:00 odbędzie się pokaz filmu „Still Alive” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wydawnictwo Skorpion, Studio Filmowe Tor oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerzy wydarzeń podczas 36. FPFF: Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni.

dg88ydq

Muzeum Miasta Gdyni, 8 czerwca 2011 (środa), godz. 13:00

PUŁAWSKA 61 – WAŻNY ADRES W POLSKIM KINIE
Studia filmowe KADR, OKO, PERSPEKTYWA, TOR, ZEBRA organizują pierwszą wspólną konferencję prasową. Wezmą w niej udział dyrektorzy wszystkich 5 instytucji. Konferencja poświęcona będzie działalności studiów oraz ich planom na przyszłość.

Hotel Gdynia, 10 czerwca 2011 (piątek), godz. 12:00
PLENER FILMOWY 36. FPFF w GDYNI FILM OD MORZA – PLATYNOWA PLAŻA

07 – 09 czerwca 2011 | 22.00 | Plaża Miejska | Gdynia

Tegoroczny plener filmowy towarzyszący 36. FPFF – FILM OD MORZA odbędzie się tradycyjnie na plaży miejskiej w Gdyni w terminie 07-09 czerwca pod tytułem PLATYNOWA PLAŻA. Repertuar oraz podtytuł wydarzenia nawiązuje do nagrody specjalnej przyznawanej od 2004 roku za całokształt dokonań twórczych – PLATYNOWE LWY – której tegorocznymi laureatami zostali Roman Polański i Tadeusz Konwicki.

Trzeci artysta, którego pragniemy zaprezentować podczas plenerowych pokazów to Janusz Morgenstern – zeszłoroczny zdobywca tej prestiżowej nagrody.

W programie:

07 czerwca 2011 | wtorek
22.00 Ostatni dzień lata | reż. Tadeusz Konwicki, Jan Laskowski | 1958 | 65 min.

08 czerwca 2011 | środa
22.00 Nóż w wodzie | reż. Roman Polański | 1961 | 101 min.

09 czerwca 2011 | czwartek
22.00 Do widzenia, do jutra | reż. Janusz Morgenstern | 1960 | 80 min.

WSTĘP WOLNY R> MIEJSCE PROJEKCJI: Plaża Miejska w Gdyni
KONTAKT: plenerfilmowy@akukusztuka.eu
INFO: www.fpff.pl | www.akukusztuka.eu

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**
Zobacz także:

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

dg88ydq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg88ydq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj