Trwa ładowanie...
d48ffne

56. Krakowski Festiwal Filmowy rusza w niedzielę

d48ffne
d48ffne

29 maja, w niedzielę rozpocznie się 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W ciągu 8 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych ponad 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy.

Uroczystą galę otwarcia Festiwalu, która odbędzie się w kinie Kijów.Centrum o godz. 18.00 uświetni światowa premiera dokumentu „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika. To intymny portret miasta i jego mieszkańców. Bohaterów poznajemy w nowojorskim metrze i wychodzimy za nimi na powierzchnię, by dowiedzieć się więcej o ich życiu, pragnieniach, namiętnościach, nadziejach i marzeniach – czasami zaprzepaszczonych, a czasem jeszcze czekających na zrealizowanie. Dokument Stasika, będący niezwykłą opowieścią o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, oceni Jury dwóch festiwalowych konkursów: polskiego i międzynarodowego konkursu dokumentalnego.

Gościem specjalnym Festiwalu jest w tym roku kinematografia szwedzka - w ramach sekcji “Spojrzenie na Szwecję” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Sekcję zainauguruje w poniedziałek, 30 maja o godz. 18.00 pokaz filmu „Szwedzka teoria miłości” z udziałem autora - znanego, bezkompromisowego reżysera Erika Gandini. Dokument jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym, skrajnie idealistycznym postrzeganiem Szwecji (i krajów nordyckich w ogóle) jako krainy szczęśliwości. Reżyser w swym filmowym eseju usiłuje zweryfikować ten pogląd. Szuka skazy, drobiazgowo eksplorując prawdziwą naturę szwedzkiego społeczeństwa. Okazuje się, że ceną absolutnej wolności i pełnej niezależności bywają też dojmująca samotność i alienacja.

Jednym z najciekawszych wydarzeń pierwszych dni Festiwalu będzie niewątpliwie pokaz monumentalnego dzieła Sergeya Miroshnichenko “Igrzyska w Soczi” otwierającego specjalny tegoroczny cykl “Olimpiady w oczach mistrzów” w poniedziałek o godz. 20:30 w kinie Kijów.Centrum. Igrzyska w Soczi to najdroższa impreza olimpijska w historii, która swoim rozmachem miała pokazać potęgę putinowskiej Rosji. Przepych płynie także z filmu, pokazującego misterne przygotowania, piękne krajobrazy i efektowne, zapierające dech w piersiach ujęcia sportowych dyscyplin. Jednak jeszcze mocniej na tym tle błyszczą olimpijczycy – marzący o medalach, pokonujący własne lęki i słabości, wynoszący ducha sportu ponad społeczne i polityczne podziały. Reżyser weźmie udział w pokazie i otwartej dyskusji z publicznością.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków, za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego otrzyma Marcel Łoziński, wybitny reżyser, dokumentalista i pedagog, jeden z najbardziej znanych i nagradzanych na świecie polskich filmowców, laureat niezliczonych festiwali filmowych i wielu prestiżowych nagród. Oficjalne wręczenie trofeum odbędzie się 31 maja, we wtorek o godz. 18.00. Ceremonii towarzyszyć będzie prezentacja trzech wyjątkowych filmów artysty: nominowany do Oscara w 1994 roku “89 mm do Europy”, nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku “Poste Restante” i “Wszystko może się przytrafić”, który w tym roku został wybrany najlepszym polskim dokumentem 100-lecia. Ponadto, w ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego w ramach uczczenia 20 rocznicy śmierci artysty oraz przegląd filmów dedykowany Andrzejowi Wajdzie z okazji 90. urodzin mistrza.

d48ffne

Niezliczonym pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy (wystawa zdjęć "Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi", wystawa dotycząca czeskiego dokumentu naukowego w XX wieku w formie wideo instalacji), koncerty (Brodka, Krakow Street Band, Terrific Sunday) oraz wydarzenia dla branży Industry Zone. W odpowiedzi na oczekiwania widzów powstał w tym roku nowy cykl - Krytyczne poranki, czyli bliskie spotkania odpowiedzialnych za selekcję krytyków z autorami wybranych przez nich filmów.

W trzeciej edycji cyklu Docs+Science pojawi się przegląd najciekawszych dokumentów naukowych i spotkania z ekspertami. W plenerowym Kinie pod Wawelem zaprezentowanych będzie 5 filmów dokumentalnych i fabularnych pod hasłem “Beatlemania”. Autor programu “Dźwięków muzyki”, Piotr Metz wybrał filmy mierzące się z fenomenem jednego z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki.

Tradycyjnie czekają nas także pokazy filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach („Laureaci festiwali”), polskie filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Panorama filmu polskiego"), przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2015 roku („Short Matters!”), pokazy dla dzieci i młodzieży (Kids & Youth), najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”), filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).

W rywalizacji o uznanie jury i publiczności zmierzy się w czterech konkursach 114 filmów. Najlepsze produkcje ze wszystkich zakątków globu wezmą udział w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i Konkursie polskim.

Krakowski Festiwal Filmowy odwiedzi w tym roku ok. 850 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, przedstawicieli festiwali oraz ponad 25.000 widzów.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca 2016r. Szczegółowy program i sprzedaż biletów: www.krakowfilmfestival.pl

d48ffne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48ffne