Trwa ładowanie...
d2wlmn7

Adrien Brody

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2wlmn7

Amerykański aktor, zdobywca Oscara za rolę Władysława Szpilmana w „Pianiście” Romana Polańskiego. Mimo udziału w co najmniej kilku znaczących produkcjach w dekadzie lat 90-tych, dopiero dzięki wyżej wspomnianej udało mu się zyskać prawdziwy rozgłos i rozpoznawalność.

Urodził się 14 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku. Był oswojony z obiektywem od najmłodszych lat – jego matka, węgierska imigrantka Sylvia Plachy zajmowała się profesjonalnie fotografią i siłą rzeczy, syn był jej częstym modelem.

Aktorstwa uczył się w dwóch nowojorskich szkołach teatralnych, m.in. w American Academy of Dramatic Arts.

Debiutował jeszcze jako nastolatek, pod koniec lat 80-tych, W 1988 roku pojawił się na planie komediowego serialu „Annie McGuire” oraz w głównej roli w filmie TV „Home at Last”, rok później – w jednej z nowelek „Nowojorskich opowieści”, w reżyserii Francisa Forda Coppoli (1989).

W kolejnej dekadzie był stale obecny na małym i dużym ekranie, nierzadko w głównych rolach, nierzadko też w znaczących produkcjach, jednak dziwnym trafem nie udało mu się przykuć uwagi widzów na tyle, by zyskać sławę na wielką skalę.

Wystąpił w takich produkcjach, jak m.in. sensacyjny dramat Stevena Soderbergha „Król wzgórza” (1993), kryminał „Bullet” (1996) z Mickeyem Rourke’iem, „Mordercze lato” (1999) Spike’a Lee z Mirą Sorvino, dramat wojenny „Cienka czerwona linia” (1998) Terrence’a Malicka z Seanem Pennem i Georgem Clooneyem oraz dramat kostiumowy „Afera naszyjnikowa” (2001) z Hilary Swank.

Ponadto zagrał w wielu mniej znanych, niezależnych produkcjach, do których ma zresztą słabość również i dziś (m.in. „Restauracja” 1998 Erica Brossa z Lauryn Hill).

W 2002 roku wcielił się w postać Władysława Szpilmana w głośnym filmie Romana Polańskiego „Pianista”. Rola przyniosła mu Oscara, Césara, nominację do BAFTA, Złotego Globu, Europejskiej Nagrody Filmowej oraz kilka nagród krytyków, jak również międzynarodowy rozgłos.

W 2004 roku wystąpił w znanym thrillerze „Osada”, rok później zagrał z kolei w głośnym remake’u „King Konga” (2005) w reżyserii Petera Jacksona, generalnie jednak – mimo licznych propozycji występów w produkcjach komercyjnych – chętniej wybiera te niezależne i mniej znane.

W 2006 pojawił się na planie kryminału „Hollywoodland” z Bobem Hoskinsem i Benem Affleckiem. Ma też na swoim koncie występ w muzycznym filmie „Śpiewający detektyw” (2003) z Robertem Downeyem Jr., Melem Gibsonem i Katie Holmes oraz świetną kreację w thrillerze Johna Maybury’ego „Obłęd” (2005) z Keirą Knightley.

Rok 2007 to rola u Wesa Andersona w biograficznym „Pociągu do Darjeeling” z Billem Murrayem, Owenem Nilsonem i Natalie Portman oraz w hiszpańsko - brytyjskim melodramacie „Manolete” z Penélope Cruz. Na planie tego ostatniego spotkał swoją obecną partnerkę, Elsę Pataky. W 2009 roku zagrał w thrillerze "Istota". Rok później wystąpił w produkcji science fiction pt. "Predators". Rok 2011 to rola w filmie "O północy w Paryżu".

Jest jedynym amerykańskim aktorem, który otrzymał nagrodę Césara (francuski odpowiednik Oscara).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wlmn7
d2wlmn7
d2wlmn7
d2wlmn7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj