Trwa ładowanie...
d100a1e

Afera wokół "Matyldy". Groźby karalne w kierunku właścicieli kin. Ministerstwo kultury przemówiło

Awantura związana z premierą rosyjskiego filmu "Matylda" z Michaliną Olszańską w tytułowej roli zatacza coraz szersze kręgi. Po groźbach prawosławnych terrorystów stanowisko w sprawie bojkotu obrazu zajął Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej oraz Kreml. Część kin komercyjnych, w trosce o bezpieczeństwo widzów, wycofała się z wyświetlania "Matyldy". Wszystko przez groźby bojkotujących produkcję środowisk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michalina Olszańska w filmie "Matylda"
Michalina Olszańska w filmie "Matylda" (Materiały prasowe)
d100a1e

Ministerstwo "do ostatniej chwili starało się powstrzymać od ingerencji" - oświadczył Władimir Miedliński w oficjalnym komunikacie. "Wszelkie próby nacisku na kina prywatne czy samorządowe to czystej wody bezprawie i cenzura" - dodał.
Głos w sprawie filmu "Matylda" zabrał również Kreml. "Podejmowanie jakichś decyzji, które ograniczają prawo dystrybutorów kinowych do wyboru repertuaru, jest niepożądane" - oświadczył rzecznik Dmitrij Pieskow.

Zobacz zwiastun filmu "Matylda":

Dlaczego "Matylda" wzbudza takie emocje?
Film przedstawia związek niedoszłego cara Mikołaja II z tancerką baletową o poskich korzeniach Matyldą Krzesińską. Opowiada o okresie życia Mikołaja II, gdy był młodym następcą tronu. Zamordowany przez bolszewików Mikołaj II został w 2000 roku kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.Według przeciwnkiów filmu, "Matylda" obraża religijne uczucia osób wierzących.

Połączona sieć kin zdecydowała się nie wyświetlać filmu ze względu na ochronę widzów. Cinema Park i Formuła Kina to jedna z największych sieci kinowych w Rosji. Rzeczniczk prasowy sieci, Aleksandra Artamonowa, wyjaśniła decyzję docierającymi groźbami ze strony organizacji Państwo Chrześcijańskie - Święta Ruś. Oznajmiła, że* w listach grożono podpaleniem kin, w którym byłby wyświetlany film.* Działalność przeciw "Matyldzie" nie kończy się na groźbach.

d100a1e

Niezależna "Nowaja Gazieta" poinformowała też, że według nieoficjalnych informacji mężczyzna, który na początku września próbował sforsować samochodem kino w Jekaterynburgu, oświadczył, iż chciał zaprotestować przeciwko "Matyldzie".Wcześniej biuro Aleksieja Uczitiela w Petersburgu zostało obrzucone butelkami z mieszanką zapalającą.

Do tej pory jedynie przedstwaiciel Patriarchatu Moskiewskiego, czyli Wachtang Kipszydze zastępca rzecznika prasowego mówił, że prawosławni nie mają prawa grozić innym ludziom utratą życia czy zdrowia. Najwyżsi hierarchowie, w tym patriarcha Cyryl, nie zabrali głosu w sprawie "Matyldy" i działań organizacji Państwo Chrześcijańskie - Święta Ruś.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj:

d100a1e

Dotychczas "Matyldę" wyświetlono tylko na festiwalu filmowym we Władywostoku. Odtwórczynią roli Krzesińskiej, która miała polskie korzenie, jest polska aktorka Michalina Olszańska. Film w sierpniu został dopuszczony do dystrybucji, lecz dozwolony od 16 lat.

*Kontrowersyjny obraz ma trafić do rosyjskich kin 26 października. *

Zobacz, co dzieje się w kulturze:

d100a1e

Podziel się opinią

Share

d100a1e

d100a1e