Trwa ładowanie...

Afera wokół "Matyldy". Groźby karalne w kierunku właścicieli kin. Ministerstwo kultury przemówiło

Awantura związana z premierą rosyjskiego filmu "Matylda" z Michaliną Olszańską w tytułowej roli zatacza coraz szersze kręgi. Po groźbach prawosławnych terrorystów stanowisko w sprawie bojkotu obrazu zajął Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej oraz Kreml. Część kin komercyjnych, w trosce o bezpieczeństwo widzów, wycofała się z wyświetlania "Matyldy". Wszystko przez groźby bojkotujących produkcję środowisk.

Afera wokół "Matyldy". Groźby karalne w kierunku właścicieli kin. Ministerstwo kultury przemówiłoŹródło: Materiały prasowe
d3naa3v
d3naa3v

Ministerstwo "do ostatniej chwili starało się powstrzymać od ingerencji" - oświadczył Władimir Miedliński w oficjalnym komunikacie. "Wszelkie próby nacisku na kina prywatne czy samorządowe to czystej wody bezprawie i cenzura" - dodał.
Głos w sprawie filmu "Matylda" zabrał również Kreml. "Podejmowanie jakichś decyzji, które ograniczają prawo dystrybutorów kinowych do wyboru repertuaru, jest niepożądane" - oświadczył rzecznik Dmitrij Pieskow.

Zobacz zwiastun filmu "Matylda":

Dlaczego "Matylda" wzbudza takie emocje?
Film przedstawia związek niedoszłego cara Mikołaja II z tancerką baletową o poskich korzeniach Matyldą Krzesińską. Opowiada o okresie życia Mikołaja II, gdy był młodym następcą tronu. Zamordowany przez bolszewików Mikołaj II został w 2000 roku kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną.Według przeciwnkiów filmu, "Matylda" obraża religijne uczucia osób wierzących.

d3naa3v

Połączona sieć kin zdecydowała się nie wyświetlać filmu ze względu na ochronę widzów. Cinema Park i Formuła Kina to jedna z największych sieci kinowych w Rosji. Rzeczniczk prasowy sieci, Aleksandra Artamonowa, wyjaśniła decyzję docierającymi groźbami ze strony organizacji Państwo Chrześcijańskie - Święta Ruś. Oznajmiła, że* w listach grożono podpaleniem kin, w którym byłby wyświetlany film.* Działalność przeciw "Matyldzie" nie kończy się na groźbach.

Niezależna "Nowaja Gazieta" poinformowała też, że według nieoficjalnych informacji mężczyzna, który na początku września próbował sforsować samochodem kino w Jekaterynburgu, oświadczył, iż chciał zaprotestować przeciwko "Matyldzie".Wcześniej biuro Aleksieja Uczitiela w Petersburgu zostało obrzucone butelkami z mieszanką zapalającą.

Do tej pory jedynie przedstwaiciel Patriarchatu Moskiewskiego, czyli Wachtang Kipszydze zastępca rzecznika prasowego mówił, że prawosławni nie mają prawa grozić innym ludziom utratą życia czy zdrowia. Najwyżsi hierarchowie, w tym patriarcha Cyryl, nie zabrali głosu w sprawie "Matyldy" i działań organizacji Państwo Chrześcijańskie - Święta Ruś.

Dotychczas "Matyldę" wyświetlono tylko na festiwalu filmowym we Władywostoku. Odtwórczynią roli Krzesińskiej, która miała polskie korzenie, jest polska aktorka Michalina Olszańska. Film w sierpniu został dopuszczony do dystrybucji, lecz dozwolony od 16 lat.

Kontrowersyjny obraz ma trafić do rosyjskich kin 26 października.
Zobacz, co dzieje się w kulturze:
d3naa3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3naa3v