Trwa ładowanie...
d368cmo

Agnieszka Holland pozwana przez Ordo Iuris. Reżyserka komentuje

Ordo Iuris pozywa Agnieszkę Holland za naruszenie dóbr osobistych poprzez przypisywanie fundacji "faszystowskiego charakteru". Chodzi o wywiad sprzed kilku miesięcy. Reżyserka nie kryje żalu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agnieszka Holland skomentowała pozew Ordo Juris
Agnieszka Holland skomentowała pozew Ordo Juris (ONS.pl)
d368cmo

Fundacja, która zabiega m.in. o ochronę życia poczętego, postanowiła wstąpić na drogę sądową przeciwko Agnieszce Holland za jej wypowiedź z marca br. dla portalu Onet. Tematem rozmowy reżyserki z Elizą Michalik były m.in. "strefy wolne od LGBT". Twórczyni filmu "W ciemności" mówiła wówczas o fundacji w kontekście przygotowanej przez nią Samorządowej Karty Praw Rodzin, która w jej opinii, stygmatyzuje osoby nieheteronormatywne i ich bliskich. W rozmowie zauważono, że tam, gdzie przyjęto opracowany przez Ordo Juris dokument, zazwyczaj mówi się też o "strefach wolnych od LGBT".

"Są takie postulaty, żeby strefy wolne od LGBT [...] nazywać wprost faszystowskimi strefami wolnymi od LGBT. Czy to już nie jest za dużo? Czy to jest już coś w rodzaju faszystowskiej ideologii?" - pytała wówczas reżyserkę Eliza Michalik. Holland nie miała wówczas wątpliwości, że Ordo Iuris reprezentuje swoimi działaniami faszystowską postawę.

Agnieszka Holland ostro o wyborach. Mocne słowa reżyserki

"Jest to organizacja niebywale niebezpieczna i niebywale skuteczna, i strasznie mąci ludziom w głowach, bo pod hasłami rodziny, dziecka, dobra dzieci i wolności, wprowadza faszystowskie ustawy" - mówiła Agnieszka Holland.

d368cmo

Po czterech miesiącach od tego wywiadu, na początku lipca, fundacja oznajmiła, że składa przeciwko artystce, a także posłance Lewicy Annie Marii Żukowskiej pozew. Jak twierdzi Ordo Iuris:

"Publicznie pomawiały one Instytut, przypisując mu działalność o charakterze 'faszystowskim'. W ocenie Ordo Iuris stygmatyzujący język stosowany przez celebrytów i aktywistów lewicy nie tylko narusza renomę Instytutu, ale prowadzi do propagowania nienawiści i napięć społecznych".

Holland, poproszona o komentarz do sprawy, stwierdziła, że termin wzmożonej aktywności fundacji jest nieprzypadkowy.

- Prawdopodobnie ich strategia jest związana z czasem wyborów prezydenckich, bo Ordo Iuris zbliża się do formacji, która teraz sprawuje władzę. Wielu członków tej organizacji jest w rządzie czy Sądzie Najwyższym. Zaproponowana przez Ordo Iuris Karta Rodziny, która doprowadza do powstania "stref wolnych od ideologii LGBT", a o której prezydent Duda mówi podczas kampanii, powstała na wzór putinowskich praw - powiedziała dla Onetu.

d368cmo

Twórczyni nie obawia się podjętych przeciwko niej kroków prawnych, ale podkreśla, że już widać owoce polityki prowadzonej wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej.

- Nie czuję się zastraszona, bo różne rzeczy już widziałam i przeżyłam, tego typu nagonki również. Jestem raczej smutna, bo nienawiść, szczucie i budowanie podziałów społecznych stały się czymś banalnym i, w dodatku, związanym z władzą. Efekty tego będą straszne, już to widzimy - zaznacza reżyserka i proponuje, żeby spór o dokładną definicję faszyzmu zostawić historykom i teoretykom idei. - Z pewnością można mówić o ideologii, która powoduje faszyzację zachowań społecznych - podkreśla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d368cmo

Podziel się opinią

Share

d368cmo

d368cmo