Andrzej Chyra

Jeden z najbardziej znanych, utalentowanych i charyzmatycznych polskich aktorów teatralnych i filmowych, także reżyser teatralny. Urodził się 27 sierpnia 1964 roku w Gryfowie Śląskim. Studiował na Wydziale Aktorskim i Reżyserskim warszawskiej PWST. Występował w stołecznym Teatrze Rampa oraz na Scenie Prezentacje.

Andrzej Chyra

Na dużym ekranie zadebiutował w 1993 roku, rolą w nagrodzonym w Gdyni filmie Radosława Piwowarskiego „Kolejność uczuć”. Kolejne lata poświęcił na role teatralne oraz telewizyjne (seriale: „Zaklęta”, „Boża podszewka” z 1997 roku). Próbował również sił w reżyserii teatralnej – jego dokonania na tym polu to: sztuka „Z dziejów alkoholizmu w Polsce” (1994) w Teatrze Stara Prochownia oraz „Przegryźć dżdżownicę” (1997) Katarzyny Grocholi na Scenie Na Piętrze w Poznaniu. Rok później wystawił „Kochanka” Harolda Pintera w Grudziądzu.

Popularność i uznanie zyskał dzięki roli w wielokrotnie nagradzanym „Długu” (1999) Krzysztofa Krauzego. Za rolę Gerarda – okrutnego egzekutora tytułowego długu, aktor otrzymał Nagrodę Aktorską w Gdyni oraz Orła za Najlepszą Rolę Drugoplanową. W tym samym roku wystąpił w niezależnej produkcji Jacka Borcucha (z którym spotkał się na planie „Długu”) - „Kalafiorr”.

Kolejne role filmowe wiążą się z samymi głośnymi tytułami: „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego (2000), „Wiedźmin” (2001), „Przedwiośnie” (2001), „Zmruż oczy” (2002), „Pogoda na jutro” Jerzego Stuhra (2002), „Symetria” Konrada Niewolskiego (2003), „Ono” Małgorzaty Szumowskiej (2003), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego (2005), czy „Persona non grata” Krzysztofa Zanussiego (2005), w których aktor miał okazję ujawnić całe spektrum swoich możliwości aktorskich, zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych.

Mimo sukcesów w filmie, aktor nie rozstawał się też ze sceną teatralną, traktując ją jako miejsce „najpełniejszej realizacji dla aktora”. Występował u Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Glińskiej. W 2003 roku zagrał w „Hamlecie” w reżyserii Łukasza Barczyka, spektaklu dla teatru telewizji.

2005 rok to gdyński, a tym samym ogólnopolski triumf „Komornika” Feliksa Falka, za rolę w którym Chyra po raz kolejny zebrał najwyższe rodzime laury aktorskie (Nagroda dla Najlepszego Aktora w Gdyni, Orzeł). W 2006 roku ponownie wystąpił u Konrada Niewolskiego - tym razem w roli głównej w thrillerze „Palimpsest”.

W tym samym roku zagrał też w filmie opartym o bestsellerową powieść Janusza L. Wiśniewskiego „S@motność w sieci” w reżyserii Witolda Adamka. W obydwóch partnerowała mu Magdalena Cielecka, z którą wcześniej spotkał się już zawodowo na planie filmu „Powiedz to, Gabi” (2002) oraz serialu „Defekt”. Aktor pojawił się też w dwóch odcinkach głośnego serialu „Zaginiona” (2003), oraz w serialu „Oficer” (2004).

** W 2007 roku zagrał w filmie Andrzeja Wajdy pt. “Katyń”. W 2009 roku wystąpił w filmie “Magiczne drzewo” oraz “Wszystko, co kocham”.** Kolejny rok przyniósł kolejne dwa filmy z jego udziałem: “Mistyfikacja” oraz “Trick”.

Do 2002 roku aktor był mężem Marty Kownackiej-Chyry. Para rozwiodła się. Przez długi czas aktor związany był z Magdaleną Cielecką.

Andrzej Chyra

Data urodzenia1964-08-27
Miejsce urodzeniaGryfów Śląski, Polska
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)