Andrzej Dragan, Jerzy Bończak i "Cząstki kwantowe"
Andrzej Dragan, twórca "Dylatacji czasu" przedstawił swoje nowe dzieło, "Cząstki kwantowe".
To druga część cyklu "Physics", w którym filmowiec zajmuje się niesamowitymi zjawiskami fizyki. W tym przypadku, tematem jest zjawisko superpozycji kwantowej elektronu.
07.05.2014 16:33
W realizacji niespełna minutowego wideo wziął udział Jerzy Bończak, za którego charakteryzację odpowiadali Beata Rółkowska oraz Waldemar Pokromski. Za inspirację posłużyła twórcy "Zagubiona autostrada" Davida Lyncha.
Realizacja projektu zajęła około trzech miesięcy, z czego stworzenie efektów specjalnych trwało około dwóch tygodni. Całość wykonano w warunkach domowych - zdjęcia nakręcono w około 4 godziny, a dźwięk Andrzej Dragan rejestrował swoim smartfonem.
Z efektem jego pracy można zapoznać się poniżej:
- Film jest luźna impresją na temat podstawowej własności wszystkich cząstek kwantowych, a mianowicie faktu, ze znajdują się one zawsze w nieskończenie wielu miejscach jednocześnie. Wszystkie cząstki, z których jesteśmy zbudowani są zdelokalizowane, żadna z nich nie posiada pojedynczego położenia. Mądrze określa się to mianem „superpozycji kwantowej” - tłumaczył w serwisie Crazy Nauka Dragan.
- Wyprodukowany przeze mnie twór filmowy powstał w oparciu o fragment „Zagubionej Autostrady” Davida Lyncha – jest to moja interpretacja jednej ze scen, której starałem się nadać posmak fizyki kwantowej, odnieść się właśnie do zjawiska superpozycji kwantowej elektronu - dodał reżyser
Jak tłumaczy Dragan, cały cykl to jego nienaukowe impresje na naukowe tematy.