Trwa ładowanie...

"Apollo 11": Film dokumentalny. 50. rocznica lądowania na Księżycu

Misja kosmiczna Apollo 11 - dokładnie 50 lat temu po raz pierwszy postawiono stopę na Księżycu. Pół wieku później powstał film dokumentalny, który zawiera niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia i nagrania z lotu na srebrny glob.

"Apollo 11": Film dokumentalny. 50. rocznica lądowania na KsiężycuŹródło: East News
d3m3yq3
d3m3yq3

Apollo 11: 50. rocznica lądowania na Księżycu

16 lipca 1969 r. wystartowała rakieta Saturn V, która wyniosła w kosmos statek Apollo 11. 17 lipca 1969 r. uruchomiono główny silnik, który skorygował kurs w stronę Księżyca. 19 lipca minięto punkt, w którym jego grawitacja przezwycięża grawitację Ziemi, dokonano też wejścia na orbitę okołokiężycową. 20 lipca moduł księżycowy "Eagle" ("Orzeł") oddzielił się od głównego statku.

Astronauci misji kosmicznej Apollo 11 wylądowali na Księżycu w godzinach wieczornych 20 lipca 1969 roku - w tym roku celebrujemy 50 lecie tego wydarzenia. W skład załogi modułu wchodzili: Neil Armstrong i Buzz Aldrin; w statku na orbicie okołoksiężycowej pozostał Michael Collins.

Kilka godzin później Neil Armstrong zszedł po drabince lądownika "Orzeł" i przez zeskoczeniem na powierzchnię naszego satelity wypowiedział pamiętne słowa:

d3m3yq3

"To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".

Ten historyczny moment zarejestrowała umieszczona na lądowniku kamera, a retransmitowały ją naziemne stacje telewizyjne z całego świata, także w Polsce.

"Apollo 11": Film dokumentalny

"Apollo 11" to amerykański film dokumentalny z 2019 roku, za którego reżyserię jest odpowiedzialny Todd Douglas Miller. W produkcji pojawiają się niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia i nagrania dokumentujące pierwszą wyprawę człowieka na Księżyc.

"Apollo 11" został wydany w 50. rocznicę misji kosmicznej, dzięki której pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Todd Douglas Miller za nakręcenie filmu "Apollo 11" został najlepszym dokumentalistą festiwalu Sundance. Był również nominowany do nagrody jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

d3m3yq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m3yq3