Ben Affleck
Jeden z najbardziej znanych hollywoodzkich przystojniaków, popularny i lubiany aktor, a od pewnego czasu – również producent, reżyser i scenarzysta. Zdobywca Oskara za scenariusz do filmu „Buntownik z wyboru”. Przyjaciel i stały odtwórca ról u Kevina Smitha. Brat aktora Caseya Afflecka.
Urodził się 15 sierpnia 1972 roku w Berkeley, dorastał w Cambridge, gdzie jego matka dostała posadę nauczycielki. Odkąd pamięta, chciał być aktorem. Szybko zaczął realizować to marzenie – już jako nastolatek z powodzeniem występował w produkcjach TV (serial przygodowy „The Voyage of the Mimi” 1984, kontynuacja z 1988 roku, dramat familijny „Wanted: The Perfect Guy” 1986, kryminał „Dłonie obcego” 1987, romans „Tatuś” 1991).
W tym samym czasie zaprzyjaźnił się z późniejszym gwiazdorem i partnerem na planie - Mattem Damonem. Ich pierwszym, wspólnym projektem zawodowym był dramat sportowy „Więzy przyjaźni” (1992). W tym samym roku zagrał też niewielką rolę w komediowej produkcji „Buffy – postrach wampirów” (1992).
W 1993 roku wystąpił u Richarda Linklatera w „Uczniowskiej balandze” z Millą Jovovich, oraz dołączył do obsady serialu „Against the Grain” (1993-94). W 1995 roku po raz pierwszy spotkał się zawodowo z niezależnym twórcą nieszablonowych komedii – Kevinem Smithem, grając jedną z głównych ról w jego „Szczurach z supermarketu”. Od tego czasu stał się jednym ze stałych aktorów Smitha – zagrał u niego w melodramatycznym obrazie „W pogoni za Amy” (1997), w słynnej „Dogmie” (1999), komedii „Jay i Cichy Bob kontratakują” (2001), u boku Liv Tyler w „Dziewczynie z Jersey” (2004) i w niewielkiej roli w drugiej części „Sprzedawców” (2006). W międzyczasie zdobył szeroki rozgłos jako jedna z gwiazd superprodukcji „Armageddon” (1998, Blockbuster Entertainment Award), „Pearl Harbour” (2001), czy „Daredevil” (2003).
W dwóch ostatnich spotkał się na planie z przyszłą żoną, aktorką Jennifer Garner.
** Przede wszystkim jednak zasłynął jak współtwórca (wraz z Mattem Damonem) nagrodzonego Oskarem, Złotym Globem, Golden Satellite Award i National Board of Review Award scenariusza do filmu „Buntownik bez wyboru” (1997) w reżyserii Gusa van Santa.**
Na przełomie dekad pojawił się ponadto na planie takich filmów, jak m.in.: „Zakochany Szekspir” (1998), thrillery „Uwikłany” Johna Frankenheimera (2000) i „Zmiana pasa” , komedia „Podróż przedślubna” (1999, Blockbuster Entertainment Award) z Sandrą Bullock, film akcji sci-fi „Zapłata” Johna Woo (2003) z Umą Thurman, melodramat „Gra o miłość” (2000, Blockbuster Entertainment Award) z Gwyneth Paltrow, sensacyjna „Suma wszystkich strachów” z Morganem Freemanem (2002), czy niezależne produkcje - „200 papierosów” (1999) i „Zdrowie taty” w reżyserii Billy’ego Boba Thorntona (2001).
Rola u boku ówczesnej partnerki, Jennifer Lopez w „Gigli”(2003), z którą spotkał się również rok później również na planie „Dziewczyny z Jersey”, przyniosła obojgu „nagrodę” dla najgorszego ekranowego duetu – Złotą Malinę. Piękni narzeczeni przez dłuższy czas byli dyżurną parą tabloidów, na potrzeby czego ukuło się nawet powiedzenie „Bennifer”.
** Pech chciał, że w tym samym, 2003 roku, Affleck odebrał również indywidualną Złotą Malinę dla Najgorszego Aktora (za występy w „Daredevil” i „Zapłacie”). Dołączył tym samym do wcale niemałego grona twórców nagrodzonych zarówno Oskarem, jak i Złotą Maliną, wsławił się jednak tym, że jako jeden z nielicznych odebrał niechlubne trofeum po to, by tydzień po jego odebraniu, zniszczyć nagrodę podczas udziału na żywo w znanym programie telewizyjnym „Larry King Live”. Połamana nagroda została sprzedana w aukcji internetowej za niebagatelną sumę.**
Jest aktorem, który umyka schematom, lawirując pomiędzy wielkobudżetowymi produkcjami, a kinem niezależnym, pomiędzy wizerunkiem hollywoodzkiego przystojniaka, ulubieńca nastoletniej publiczności, a statusem uznanego i świadomego aktora i twórcy. To ostatnie udowodnił w 2006 roku, odbierając Puchar Volpiego podczas MFF w Wenecji za rolę w niezależnym „Hollywoodland” (Saturn, nominacja do Złotego Globu) oraz jako reżyser i scenarzysta kryminału „Gdzie jesteś Amando?” (2007, National Board of Review, nagroda krytyków w Bostonie i Chicago za reżyserski debiut). Ostatnimi projektami filmowymi z jego udziałem są: komedia „Nie zależy mu na tobie” ze Scarlett Johansson i Jennifer Aniston i thriller „State of Play” z Helen Mirren i Russelem Crowe.
Od 2001 roku udziela się także jako producent filmowy („Skradzione lato” 2002, „Speakeasy” 2002, „Trzeci do pary” 2002, „Krwawa uczta” 2005, „Gdzie jesteś Amando?” 2007, dokumentalny cykl „Project Greenlight” 2001, 2003, 2005).