Trwa ładowanie...

Bibi Andersson nie żyje. Zmarła aktora znana z filmów Bergmana

Bibi Andersson, szwedzka aktorka filmowa i teatralna, nie żyje. Największa popularność zdobyła w filmach słynnego reżysera Ingmara Bergmana. Zmarła w wieku 83 lat.

Bibi Andersson nie żyje. Zmarła aktora znana z filmów BergmanaŹródło: East News
d3giujn
d3giujn

Bibi Andersson nie żyje

Bibi Andersson zmarła 14 kwietnia w wieku 83 lat. Informacje o śmierci aktorki podała AFP, powołując się na informacje jej córki, Jenny Grede Dahlstrand.

Bibi Andersson (właśc. Berit Elisabeth Andersson) urodziła 11 listopada 1935 roku w Sztokholmie. Była szwedzką aktorką filmową i teatralna. W latach 1954-1956 studiowała w szkole teatralnej przy Królewskim Teatrze Dramatycznym w Sztokholmie.

Największa popularność przyniosły jej role w filmach Ingmara Bergmana. Współpracę ze słynnym reżyserem rozpoczęła już w wieku 15 lat. W latach 50. zagrała w takich produkcjach jak „Siódma pieczęć” czy „Tam, gdzie rosną poziomki”.

Aktorka była wielokrotnie nagradzana. W 1958 roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes dla najlepszej aktorki za udział w filmie ”U progu życia” oraz Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1963 roku dla najlepszej aktorki za film „Kochanka”.

Andersson w 2009 r. doznała udaru, który sparaliżował jedną stronę jej ciała.

- Pozostawiła po sobie ogromną pustkę dla wszystkich, którzy mieli przywilej żyć obok niej – zacytowało AFP słowa jej córki.

d3giujn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3giujn