Trwa ładowanie...

"Body/Ciało": Nieprzerwane pasmo sukcesów filmu Małgorzaty Szumowskiej

Share
"Body/Ciało": Nieprzerwane pasmo sukcesów filmu Małgorzaty SzumowskiejŹródło: East news
d4adgb8

Film *"Body/Ciało", który przyniósł Małgorzacie Szumowskiej prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale, nie traci rozpędu w polskich kinach.*

Po blisko dwóch miesiącach od premiery, „Body/Ciało” – z świetnym wynikiem prawie 280 000 widzów – wciąż utrzymuje się w TOP 20 najchętniej oglądanych filmów w Polsce. Poza pobiciem frekwencji poprzednika – „W imię…” z Andrzejem Chyrą (łącznie 195 000 widzów), hit Szumowskiej triumfuje na kolejnych prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W tym tygodniu dopisał do konta kolejną nagrodę.

Świetnie przyjęty przez krytykę i widzów obraz wszedł na ekrany 6 marca. Jeszcze przed krajową premierą „Body/Ciało” znalazło się w elitarnym gronie tytułów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia i przyniosło Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. MFF Berlinale. Tytuł ten usytuował Szumowską obok największych nazwisk polskiego kina – Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego.

d4adgb8

Na przestrzeni kolejnych tygodni „Body/Ciało” konsekwentnie gromadziło publiczność przed ekranami. Równolegle zaś kontynuowało międzynarodową trasę festiwalową. Najpierw na Litwie w konkursie „Baltic Gaze”, w ramach Vilnius International Film Festival, Janusz Gajos zdobył nagrodę dla najlepszego aktora. Następnie film z jego udziałem wystartował w konkursie głównym RWE Film Award na Internationales Frauenfilmfestival Dortmund|Köln, gdzie Szumowska otrzymała specjalną nagrodę jury. W ostatnim tygodniu reżyserka została laureatką Grand Prix 29. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, a jej „Body/Ciało” zostało zaprezentowane także na Festiwalu goEast w Wiesbaden, gdzie wciąż może liczyć na nagrody.

W dniu jutrzejszym hit krajowych ekranów zostanie zaprezentowany podczas 10. jubileuszowej edycji filmPOLSKA 2015 w Berlinie, odbywającej pod hasłem Berlin sieht Polnisch (Berlin widzi po polsku). To największego wydarzenie tego rodzaju poza granicami kraju. Tytuły biorące udział w imprezie mają przybliżać światu współczesny krajobraz filmowy w Polsce. Przed dziełem Szumowskiej publiczność filmPOLSKA miała możliwość zapoznania się z twórczością takich reżyserów jak Holland, Kieślowski, Munk, Polański i Wajda.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

d4adgb8

W obsadzie „Body/Ciało”, jak zawsze u autorki „Sponsoringu” i „33 scen z życia”, znakomite nazwiska – Janusz Gajos („Układ zamknięty”), Maja Ostaszewska („W imię…”), Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Ewa Dałkowska („Korczak”), Władysław Kowalski („Bogowie”), Tomasz Ziętek, aktorskie odkrycie „Kamieni na szaniec” i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („33 sceny z życia”). W roli filmowej córki Janusza Gajosa brawurowo debiutuje wszechstronnie utalentowana Justyna Suwała. Autorem zdjęć jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance („Nieulotne”) i FPFF w Gdyni za inny z obrazów Szumowskiej – „33 sceny z życia”.

„Body/Ciało” to czwarty z rzędu, obok „33 scen z życia”, „Sponsoringu”, „W imię…”, obraz Szumowskiej, który znalazł się w ofercie dystrybucyjnej Kino Świat.

d4adgb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4adgb8
d4adgb8