Trwa ładowanie...
nagroda
29-08-2011 12:18

Borys Szyc najlepszym aktorem festiwalu w Montrealu

Borys Szyc najlepszym aktorem festiwalu w MontrealuŹródło: AFP
d3vuhmk
d3vuhmk

*Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego na zakończonym wczoraj 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. "Kret" jest filmem współfinansowanym przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.*

Borys Szyc został nagrodzony ex aequo razem z Dannym Hustonem, który zagrał w francusko-izarealskiej koprodukcji "Playoff" w reżyserii Erana Riklisa.

Pokaz "Kreta" na festiwalu w Montrealu był jego międzynarodową premierą. Film Rafaela Lewandowskiego został pokazany w Konkursie Międzynarodowym.

"Kret" to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc), który razem z ojcem (Marian Dziędziel) zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt, uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz "Solidarności", nagle zostaje oskarżony przez gazetę o bycie tajnym współpracownikiem komunistycznej służby bezpieczeństwa.

d3vuhmk

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą klasy "A", odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Tegoroczna edycja MFF w Montrealu odbyła się w dniach 18-28 sierpnia. W czasie jej trwania zaprezentowano ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

Oprócz "Kreta" Rafaela Lewandowskiego w Montrealu nagrodzony został również najnowszy film Antoniego Krauzego "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Obraz otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI.

Thriller "Kret" został pokazany w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Marian Dziędziel otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. W filmie zagrali również Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa. Film miał swoją polską premierę 5 sierpnia 2011.

d3vuhmk

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

d3vuhmk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vuhmk