Trwa ładowanie...

Box Office USA: King Kong rzuca wyzwanie Godzilli [PODSUMOWANIE]

Wytwórnia Warner Bros. postanowiła stworzyć swoje uniwersum bohaterów. W tym przypadku będzie to uniwersum potworów. King Kong oraz Godzilla w jednym filmie mają się spotkać w 2020 roku. Póki co na ekranach kin pojawił się
„Kong: Wyspa Czaszki”.

Share
Box Office USA: King Kong rzuca wyzwanie Godzilli [PODSUMOWANIE]Źródło: Materiały prasowe
d376tt8

Po prawdzie, filmy, których bohaterami będą Godzilla oraz <a href="https://film.wp.pl/king-kong-6030521387258497c">King Kong</a>, nie <a href="https://turystyka.wp.pl/male-6050031134733441c">mają</a> ze sobą rywalizować, lecz wzajemnie się wspierać. Pomysł, aby stworzyć uniwersum potworów (na kształt filmowego świata bohaterów Marvel Comics), mógł zostać wprowadzony w życie dopiero w momencie, kiedy prawa autorskie związane z Godzillą oraz King Kongiem trafiły do studia Legendary współpracującego z wytwórnią Warner Bros.

Wcześniej w Hollywood prawa do wykorzystania wizerunku gigantycznego potwora made in Japan miała wytwórnia Sony Pictures, która w 1998 roku nakręciła swoją "Godzillę". Superprodukcja w reżyserii Rolanda Emmericha została bardzo chłodno przyjęta przez krytyków, ale w kinach sprzedała się dobrze. Na całym świecie zarobiła 380 milionów dolarów, choć na pewno spodziewano się lepszego wyniku w amerykańskich kinach (136,3 miliona dolarów – 9. rezultat w sezonie). Natomiast ostatnia ekranizacja opowieści o olbrzymim gorylu miała miejsce w 2005 roku i powstała w wytwórni Universal Pictures. Zrealizował ją Peter Jackson, który stworzył epicki, ponadtrzygodzinny film wart 550 milionów dolarów wpływów na całym świecie. W Stanach „King Kong” Jacksona stał się piątym największym przebojem sezonu. Na jego konto wpłynęło *218,1 miliona dolarów. *

W 2014 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii zarówno Godzilli jak i King Konga. Na ekranach kin pojawił się bowiem tytuł, który miał być początkiem nowej serii i filmowego uniwersum potworów. „Godzilla”, którą wyreżyserował Gareth Edwards (dwa lata później Edwards podpisał się pod filmem „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”), uzyskała w kinach bardzo obiecujący rezultat. Na całym świecie produkcja Warner Bros. zarobiła 530 milionów dolarów. W Ameryce wpływy sięgnęły 200,7 miliona dolarów – 13. wynik w sezonie.

d376tt8

W tym roku przyszedł czas na King Konga, który, aby móc stać się w przyszłości przeciwnikiem, a może kompanem Godzilli urósł do niespotykanych wcześniej rozmiarów. Drugi epizod uniwersum potworów poprzeczkę miał ustawioną bardzo wysoko. „Godzilla” Garetha Edwardsa podczas premierowego weekendu zarobiła bowiem aż 93,2 miliona dolarów. „Kong: Wyspa Czaszki” uzyskał na starcie dużo słabszy wynik, choć i tak na wyższym poziomie niż się spodziewano. Od piątku do niedzieli produkcja Warner Bros. zgromadziła 61 milionów dolarów (pierwsza pozycja w tym tygodniu). Prognozowano otwarcie w granicach 45-50 milionów dolarów. Warto dodać, że film zbiera bardzo dobre recenzje, co powinno zaowocować niezbyt dużymi spadkami popularności w kolejnych tygodniach wyświetlania. Na dodatek, wszystko wskazuje na to, że „Kong: Wyspa Czaszki” będzie się świetnie sprzedawać na rynku zewnętrznym (na starcie ponad 80 milionów dolarów). Tak więc przyszłość filmów z uniwersum potworów nie jest raczej zagrożona. Kolejny tytuł „Godzilla 2” planowany jest za dwa lata, zaś w maju 2020 roku możemy spodziewać się filmu o wymownym tytule „Godzilla vs. Kong”.

Na drugiej pozycji sklasyfikowany dziś został „Logan: Wolverine” (37,8 miliona dolarów wpływów). Hugh Jackman żegna się z kultową rolą z wielką klasą i atmosferze wielkiego sukcesu. W ciągu dziesięciu dni ekranizacja komiksu zarobiła w Stanach 152,7 miliona dolarów, co już jest lepszym wynikiem od końcowego rezultatu filmu z 2013 roku „Wolverine” (132,6 miliona dolarów). Tym sposobem wpływy z rozpowszechniania dziewięciu tytułów, w których pojawił się Rosomak (w tym dwóch tylko w roli cameo) w amerykańskich kinach sięgnęły już 1,6 miliarda dolarów. Na całym świecie utarg przekroczył już pułap 4 miliardów dolarów.

Jeszcze większy sukces niż „Logan: Wolverine” święci w amerykańskich kinach niskobudżetowy horror „Uciekaj!”. Film grozy w ciągu 17 dni wyświetlania zarobił 111,1 miliona dolarów, ale jego koszt produkcji wyniósł zaledwie 4,5 miliona dolarów. Dla porównania, ekranizacja komiksu z Hugh Jackmanem kosztowała 97 milionów dolarów, zaś „Kong: Wyspa Czaszki” aż 185 milionów dolarów. Jak łatwo obliczyć jeden zainwestowany dolar w niskobudżetowy horror przyniósł już blisko 25 dolarów. Natomiast w przypadku „Logana” – biorąc pod uwagę wpływy z całego świata – jeden dolar wygenerował na razie jedynie 4,5 dolara.

Dodajmy, że podczas trzeciego weekendu wyświetlania „Uciekaj!” zanotował zaledwie 25 proc. spadek popularności (trzecia pozycja – 21,1 miliona dolarów wpływów).

d376tt8

TOP 10 (10-12 marca 2017):

1. „Kong: Wyspa Czaszki” – 61 milionów dolarów (nowość).
2. „Logan: Wolverine” – 37,8 miliona dolarów (w sumie 152,7 miliona).
3. „Uciekaj!” – 21,1 miliona dolarów (111,1 miliona).
4. „Chata” – 10,1 miliona dolarów (32,3 miliona).
5. „LEGO.BATMAN: FILM” – 7,8 milionów dolarów (159 milionów).
6. „Before I Fall” – 3,1 miliona dolarów (9 milionów).
7. „Ukryte działania” – 2,8 miliona dolarów (162,9 miliona).
8. „John Wick 2” – 2,7 miliona dolarów (87,4 miliona).
9. „La La Land” – 1,8 miliona dolarów (148,4 miliona).

10. „Ciemniejsza strona Greya” – 1,6 miliona dolarów (112,9 miliona).

Premiery następnego tygodnia: „Piękna i Bestia” – kolejna ekranizacja francuskiej baśni (tym razem w głównej roli Emma Watson). Produkcja Disneya powinna znaleźć się w gronie trzech największych przebojów 2017 roku.

Piotr Kaminsky

d376tt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d376tt8
d376tt8