Brian de Palma

Amerykański reżyser, scenarzysta, producent, montażysta, aktor i operator. Jego talent objawia się zarówno w thrillerach („Sisters”, „Obsession”, „Ubranie mordercy”, „Świadek mimo woli”, „Oczy węża”), filmach akcji („Mission impossible”), policyjnych dramatach („Człowiek z blizną”, „Nietykalni”, „Życie Carlita”), filmach fantasy („Carrie”, „Upiór z raju”) jak również filmach wojennych, komediach i obrazach science fiction.

Brian de Palma

Brian Russell De Palma urodził się w Newark w stanie New Jersey 11 września 1940 roku.Wychowywał się w Filadelfii, gdzie jego ojciec pracował jako chirurg ortopeda. Młody De Palma zainteresował się fizyką , która zaczął studiować na Uniwersytecie Columbia. Szybko jednak zmienił kierunek i zaczął studiować teatr a później dostał się na wydział filmowy.

W 1960 roku zrobił swoją pierwsza fabułę „Icarus”. Później nakręcił „6601224, The Story of an IBM Card” i „Wotan’s Wake”, za który zdobył liczne nagrody. Podczas studiów w Sarah Lawrence College, nakręcił pierwszą długometrażową fabułę „Murder a la Mod”- wyszukany thriller z hitchcockowskim rodowodem. Antyrządowa gorączka lat 60. umożliwiła mu nakręcenie kilku satyrycznych komedii: „Greetings” (Srebrny Niedźwiedź na Festiwalu Filmowym w Berlinie) i „Cześć mamo!”, które wyniosło go na szczyt młodych amerykańskich reżyserów.

Wielkie hollywoodzkie wytwórnie zaczęły zwracać na niego uwagę, ale dopiero jego niezależna skromna produkcja „Sisters” była jego pierwszym dużym sukcesem.Zrywając z raczej improwizatorskim stylem wcześniejszych produkcji, udowodnił tym samym, że jego talent scenarzysty, zdolność budowania konstrukcji, koncepcja i rytm są podobne do tych, jakie charakteryzują najlepszych hollywoodzkich reżyserów.

Dwa lata po pierwszym sukcesie, De Palma zrealizował muzyczny thriller „Upiór z raju”, który zdobył Grand Prize na Festiwalu Filmowym Avioraz w 1975 roku. W 1976 roku wraz z Paulem Schraderem napisał i wyreżyserował film „Obsession” – romantyczny thriller z Cliffem Richardsonem i Genevieve Bujold w rolach głównych. Potem pojawiła się „Carrie”, która pociągnęła za soba międzynarodowe uznanie i nominacje do Oscara dla Sissy Spacek i Piper Laurie. Film, w którym grali także Nancy Allen, John Travolta i Amy Irving, pozostaje jedną z najznakomitszych adaptacji prozy Stephena Kinga. Osławiona scena końcowa filmu, tak samo jak kilka innych, przeszło do historii kina i doczekało się wielu imitacji.

W 1977 roku De Palma nakręcił „Furię” – film szpiegowski, łączący ze sobą elementy zagadki i politycznej fikcji. Wystąpili w nim Kirk Douglas, John Cassavetes i Amy Irving. W 1978 roku nakręcił „Home Movies” – semibiograficzną komedię z udziałem Kirka Douglasa i Nancy Allen oraz kolegów ze studiów w Sarah Lawrence.** W 1980 roku powrócił do suspensu obrazem „Ubranie mordercy” z Michaelem Cainem, Nancy Allen, Angie Dickinson w rolach głównych.** Później zabrał się za napisanie scenariusza, na podstawie którego wyreżyserował film „Blow out”, który poruszał dwa główne tematy jego filmowej twórczości: wojeryzm i manipulację.

W 1982 roku Brian De Palma wyreżyserował na podstawie scenariusza Oliviera Stone’a dziwaczny i pełen przemocy remake „Człowieka z blizną”, w którym zagrali Al. Pacino i Michelle Pfeiffer. W 1984 roku zrobił „Świadka mimo woli”, który był przełomowym wydarzeniem w karierze Melanie Griffith. Opuszczając na chwilę główny nurt swej twórczości , który uczynił go sławnym, De Palma wyreżyserował „Nietykalnych” – wielką spektakularną sagę o prohibicji. Grający w niej Sean Connery zdobył Oscara, a Kevin Costner i Andy Garcia dołączyli do grona największych gwiazd Ameryki.

W 1989 roku wyreżyserował „Ofiary wojny” z Michaelem J. Foxem i Seanem Pennem w rolach głównych. W 1990 roku zekranizował satyryczną powieść Toma Wolfa zatytułowaną „Targowisko próżności”, w której zagrali Tom Hanks, Melanie Griffith i Bruce Willis. W 1992 roku powrócił do thrillerów filmem „Raising Cain”, w którym zagrali John Lithgow i Lolita Davidovich. Następnie Al. Pacino wystąpił u niego w „Życiu Carlita”.

W 1996 roku obsadził Toma Cruise’a, Jona Voighta, Emmanuelle Beart i Jeana Reno w „Mission impossible”, będacym hołdem dla telewizyjnej serii. Film był międzynarodowym sukcesem. Następnie De Palma nakręcił „Oczy węża” z Nicolasem Cagem i Garym Sinisem, a także swój pierwszy projekt science fiction „Misja na Marsa”, w którym zagrali Gary Sinise, Tim Robbins, Don Cheadle i Connie Nelson. W 2007 roku wyreżyserował film „Na gorąco”.

Brian De Palma był trzykrotnie żonaty. Pierwszą żoną była aktorka Nancy Allen (małżeństwo w latach 1979-1983, następnie rozwód). Drugą żoną była Gale Anne Hurd (1991-1993, rozwód), z którą reżyser ma córkę Lolitę (ur. 19.09.1991). Trzecią żoną była Darnell Gregorio-De Palma (1995-1997, rozwód), z którą Brian ma córkę Piper (ur. 21.10.1996).

Brian de Palma

Data urodzenia1940-09-11
Miejsce urodzeniaNewark, New Jersey, USA
Reżyser
Scenarzysta
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)