Trwa ładowanie...
d3gmhhb

Buntowniczka z wyboru

d3gmhhb
d3gmhhb

Wadjda ma 11 lat. Do szkoły chodzi w kolorowych trampkach, handluje muzycznymi składankami, ma niewyparzony język i nie boi się dyskutować z dorosłymi. Co nam wydaje się całkiem normalne, w jej ojczyźnie – Arabii Saudyjskiej – godne jest potępienia. *Hajfa al-Mansour, pierwsza kobieta-reżyser w tym kraju, z uwagą tropi konserwatywne, niesprawiedliwe reguły panujące tam w każdej niemal sferze – od publicznej, po tę czysto intymną.*

W owładniętej szariatem Arabii Saudyjskiej kobieta wciąż podległa jest mężczyźnie, a wiele przywilejów jest im po prostu zabronionych. Dla bohaterki filmu niemożliwym do przeskoczenia zakazem, a jednocześnie olbrzymim marzeniem, jest posiadanie roweru. W filmie al-Mansour tego rodzaju obserwacji jest znacznie więcej – autorka decyduje się na zręczny przegląd dyskryminujących praw, którym kobiety muszą bezwzględnie podlegać. Na drugim i trzecim planie opowiadanej historii widzimy więc, że jest to sprawnie zorganizowany mechanizm.

Kobiety od najmłodszych lat uczone są skromności i pokory, a po osiągnięciu określonego wieku (10-15 lat) wydaje się je za mąż. Gdy są już dorosłe, na ogół zmuszane są do siedzenia w domudomu i wypełniania matczynych obowiązków, a ich wartość mierzona jest zdolnością do płodzenia męskich potomków. Wadjda jest na tym tle symbolem upragnionego buntu, który nie przychodzi jednak łatwo. Gdy szansą na wygranie roweru staje się w pewnym momencie udział w szkolnym konkursie recytatorskim, dziewczynka uczy się na pamięć kolejnych wersetów Koranu.

Autorka filmu ma bardzo lekką rękę. Mimo że sporo już powstało fabuł o islamskim fundamentalizmie, al-Mansour znajduje sposób, by nie powtarzać nachalnym truizmów. Jej film ma także wymiar czysto uniwersalny – "Dziewczynka w trampkach" to opowieść o spełnianiu marzeń, potrzebie indywidualizmu i buncie przynoszącym oczyszczenie.

d3gmhhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gmhhb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj