Trwa ładowanie...
cannes 2012
16-05-2012 17:54

Cannes 2012: Polscy scenarzyści na festiwalu!

Cannes 2012: Polscy scenarzyści na festiwalu!
d1brjir
d1brjir

Po raz szósty finałowa sesja ScripTeast, rocznego programu scenariuszowego dla doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej odbędzie się w trakcie festiwalu w Cannes.

Wśród 12 scenariuszy, które biorą udział w tej edycji programu znalazły się 4 polskie projekty:

„Berlinerin” Dariusza Gajewskiego (scenarzysty i reżysera m.in. nagrodzonej Złotymi Lwami „Warszawy” oraz „Lekcji pana Kuki”)

"Heroin" Pawła Sali (scenarzysty i reżysera „Matki Teresy od kotów”, docenionej m.in. na festiwalu w Karlovych Varach)

“The Water Tower” Marcina Wrony (autora „Mojej krwi”, i nagrodzonego Srebrnymi Lwami „Chrztu”), Katarzyny Bondy, Marcina Skóry

d1brjir

“Up On the Roof” Rafaela Kapelińskiego, który za ten scenariusz otrzymał w poprzednich latach prestiżowe stypendium festiwalu w Cannes.

Pozostałe projekty biorące udział w tegorocznej edycji to:
„0/1” George Dorobantu (Rumunia )
“Climbing the Mountain” Gabriel Dettre (Węgry)
“Echoes” Blaz Kutin, Rolanda Rebrek (Słowenia)
“Home Guards” Krisztina Goda , Reka Divinyi (Węgry)
“I Bring Fire” Simon Szabo (Węgry)
“Red Captain” Anna Fifikova, Michal Kollár (Słowacja)
“Step Counter” Svetla Tsotsorkova (Bułgaria)
“The Apartments” Martins Slisans (Litwa)

Obecność scenarzystów na festiwalu daje im możliwość nie tylko zapoznania się z najnowszymi światowymi produkcjami, zakwalifikowanymi do festiwalu, ale daje również możliwość zaistnienia autorów w międzynarodowym profesjonalnym środowisku filmowym, stwarza wspaniałą okazję do nawiązania istotnych kontaktów z międzynarodową branżą filmową.

Partnerstwo i współpraca z Producers Network oraz ACE, prestiżowymi sieciami producentów, znacząco zwiększa szansę projektów biorących udział w programie na realizację. ScripTeast ma największą efektywność wśród programów treningowych. Po pięciu edycjach programu aż 9 filmów zostało zrealizowanych, a produkcja dziesiątego tytułu, „Japanise Dog”, zwycięzcy Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego w 3. edycji, właśnie się rozpoczęła.

d1brjir

Wszystkie projekty biorące udział w tegorocznej edycji ubiegają się o Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, która zostanie wręczona 23 maja podczas ceremonii w prestiżowej Plage des Palmes. Nagrodę w wysokości 10.000 Euro ufundował Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun.

Zwycięski scenariusz wybiorą członkowie Rady Artystycznej ScripTeast: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt i Dariusz Jabłoński oraz kierownicy naukowi programu: Christian Routh i Tom Abrams.

ScripTeast został stworzony i od strony artystycznej jest kierowany przez polskiego reżysera i producenta Dariusza Jabłońskiego, we współpracy z jego najbliższymi współpracownikami, producentkami: Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik. Wspólnie, obok szerokiej, międzynarodowej działalności produkcyjnej realizowanej przez Apple Film Production i Avocado TV, stworzyli również Niezależną Fundację Filmową, która promuje ambitne filmy i ich twórców z Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundacją Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej - Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej i Apple Film Production, we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Programem ACE, Producers Network, Film New Europe, Final Draft oraz festiwalami w Berlinie i Cannes.

d1brjir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1brjir