Charlotte Rampling : Przez 30 lat ukrywała mroczną tajemnicę

Charlotte Rampling : Przez 30 lat ukrywała mroczną tajemnicę
Źródło zdjęć: © EastNews

Kontrowersyjna i stonowana zarazem, awangardowa i trzymająca się w cieniu. W Europie, która zachwyciła się jej odwagą i niekonwencjonalnością zawodowych wyborów, okrzyknięto aktorkę symbolem seksu i „przedmiotem pożądania”, ale nigdy nie była w stanie wpasować się w hollywoodzkie trybiki dobrze naoliwionej maszyny.

Kontrowersyjna i stonowana zarazem, awangardowa i trzymająca się w cieniu. W Europie, która zachwyciła się jej odwagą i niekonwencjonalnością zawodowych wyborów, okrzyknięto aktorkę symbolem seksu i „przedmiotem pożądania”, ale nigdy nie była w stanie wpasować się w hollywoodzkie trybiki dobrze naoliwionej maszyny.

Zresztą nigdy też tego nie chciała. Charlotte Rampling sama zamierzała decydować o sobie i swojej karierze, nie idąc na żadne kompromisy i nie pozwalając sobą dyrygować.

Zapewne dlatego nigdy nie zdobyła popularności, na jaką zasłużyła, a jej talent nie został w pełni doceniony. Grała u reżyserów, których szanowała i z którymi chciała pracować, a nie u tych, u których „powinna”.

Dziennikarze interesowali się nią głównie wtedy, gdy dotykało ją jakieś nieszczęście. A tych było wiele – samobójstwo siostry, depresja, pierwsze rozbite małżeństwo i zdrady drugiego męża...


1 / 6

''Nie rozmawialiśmy o uczuciach''

Obraz
© EastNews

Urodziła się 5 lutego 1946 roku w Sturmer, w hrabstwie Essex, jako córka malarki Isabel Gurteen i Godfreya Ramplinga, olimpijskiego złotego medalisty i oficera armii brytyjskiej.

- Tata był kolegą brata mamy starszego od niej o dziesięć lat. Przychodził do nich do domu, był już znanym sportowcem. Mama się zakochała się w nim jako 13-latka, wycinała więc z gazet artykuły na jego temat i wklejała do albumu* – opowiadała w _Wysokich Obcasach_. *- Z nich dowiedziałam się więcej o tacie niż od niego samego przez 60 lat bycia jego córką.

Dzieciństwo miała spokojne, choć już wtedy czuła się samotna, a to uczucie odosobnienia miało jej towarzyszyć do końca życia.

- Moi rodzice byli wspaniali, mój ojciec był cudownym człowiekiem, ale nigdy nie rozmawialiśmy o uczuciach – wyznawała w The Independent.

2 / 6

Angielka we Francji

Obraz
© EastNews

Ponieważ jej ojciec był wojskowym, rodzina nigdzie nie mogła zagrzać miejsca na dłużej. Nieustannie się przeprowadzali, przemierzając Europę.

Znaczną część dzieciństwa Rampling spędziła we Francji, chłonąc tamtejszą kulturę i ucząc się języka.

- W ciągu pierwszych 14 lat mojego życia byłam w pięciu różnych szkołach – mówiła w wywiadzie dla The Telegraph.

Pobyt we Francji miał ogromny wpływ na jej przyszłość.

- Chciałam być częścią świata, chciałam jakoś wyrazić siebie – mówiła aktorka.

3 / 6

''It-girl''

Obraz
© EastNews

- Najszczęśliwsza byłam jako nastolatka* – wspominała. *- Byłam taką „it-girl”.

To wtedy śliczna, żywiołowa Rampling, nie spodziewając się, że wkrótce będzie musiała się zmierzyć z rodzinną tragedią, znalazła się w swoim żywiole. Wraz ze starszą siostrą występowała w nocnych klubach, gdzie śpiewały i tańczyły na scenie, oczarowując publiczność.

Nie podobało się to jednak jej surowemu ojcu, który chcąc ukrócić artystyczne zapędy 17-letniej Charlotte, wysłał ją do szkoły dla sekretarek.

Na niewiele się to zdało, bo Rampling nie zamierzała spędzić życia siedząc za biurkiem. Szybko wkręciła się do show biznesu – najpierw jako modelka, później zaś, z doskonałym rezultatem, próbując swoich sił na ekranie.

4 / 6

Rodzinna tajemnica

Obraz
© AFP

Wtedy nadszedł niespodziewany cios. W 1966 roku jej siostra Sarah popełniła samobójstwo. Prawdopodobnie cierpiała z powodu depresji poporodowej. To wydarzenie, jak mówiła Rampling, „zmieniło wszystko”. Aktorka jeszcze bardziej zamknęła się w sobie. W dodatku wraz z ojcem aż przez 30 lat próbowali ukryć to wydarzenie przed całym światem – a przede wszystkim przed matką.

Pamięć o siostrze uczciła wiele lat później, prosząc Françoisa Ozona, by główną bohaterkę w „Basenie” nazwał właśnie Sarah. To miało jej pomóc w walce z „własnymi demonami”.

5 / 6

Zawsze na uboczu

Obraz
© EastNews

W branży filmowej też nie było jej łatwo. Nie bała się łamać tabu, choć wyznawała, że gdyby teraz zaproponowano jej angaż w „Nocnym portierze”, nic nie byłoby jej w stanie zmusić do przyjęcia roli, która przyprawiała ją o rozstrój nerwowy. Nie potrafiła także znieść wzmożonego zainteresowania swoją osobą, chciała trzymać się na uboczu, dlatego nigdy nawet nie myślała, by na dłużej zatrzymać się w Hollywood.

- To miejsce mnie nie inspiruje – tłumaczyła, twierdząc, że czuje się Europejką i woli grać w europejskich filmach, które bardziej do niej pasują.

- Pewnie mogłabym być wielką gwiazdą w Ameryce. Ale powiedziałam, że nie ma szans, nie zamierzam zostać w tym wariatkowie.

6 / 6

''Cały czas żyję w strachu''

Obraz
© EastNews

W 1984 roku lekarze stwierdzili u niej depresję. Przez kilka lat zmagała się z chorobą.

- Cały czas żyję w strachu – mówiła w The Independent, podsumowując swoją nie najlepszą kondycję psychiczną.

Nie było jej łatwo zachować prywatność, bo prasa cały czas rozpisywała się o jej życiu uczuciowym. Mówiono, że kiedy poślubiła Bryana Southcombe, żyli w trójkącie z modelem Randallem Laurence'em; ona sama zaprzeczała temu, twierdząc, że byli przyjaciółmi i Laurence tylko u nich mieszkał. Burzliwie zakończyło się jej drugie małżeństwo, z kompozytorem Jeanem Michelem Jarre'em, które rozpadło się z powodu jego niewierności po 20 latach. O zdradach męża dowiedziała się z tabloidu.

- To chyba najokropniejszy sposób, w jaki można się o tym dowiedzieć* – mówiła w _Wysokich Obcasach_. *- Bierzesz przy śniadaniu do ręki gazetę i... O mój Boże! To również cena ciągłego bycia na widoku. Nawet upokorzenie musisz dzielić z obcymi.

Teraz wreszcie udało się jej osiągnąć spokój. Dawne skandale przestały ją niepokoić.

- Nie mam już żadnych ambicji – mówiła dziennikarzom. - Obecnie jestem zdeterminowana, by dożyć jak najsędziwszego wieku. Marzę, żeby zostać pra-pra-pra-prababcią.(sm/gk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)