Trwa ładowanie...
d32l3dl

Cronenberg, Araki, Welles - kolejny dzień na 5. American Film Festival

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cronenberg, Araki, Welles - kolejny dzień na 5. American Film Festival
(Robert Pałka/Fotos-Art)
d32l3dl

Trzeci dzień American Film Festival warto rozpocząć od seansu Pingpongowego lata Michaela Tully'ego (KNH 7, 12.45). Reżyser zabiera nas w swojej komedii do lat 80. XX wieku, epoki syntetycznego kiczu i filmów młodzieżowych spod znaku Karate Kid. W południowym bloku filmowym pokażemy dokument Richarda Raya Pereza i Loreny Perlee Ostatnia głodówka Cesara (KNH 5, 12.30).

W filmie przyglądamy się desperackiej walce z niesprawiedliwością i urzędniczymi barierami, której symbolem stał się w kalifornijskim Sacramento Césár Chavez. O 12.45 w KNH 8 również Czerwona Armia Gabe'a Polsky'ego o legendarnej hokejowej reprezentacji Związku Radzieckiego.

Popołudnie proponujemy spędzić na seansie Szczęściarzy (KNH 4, 15.15) z pełną uroku Toni Collette w roli dziennikarki muzycznej szukającej swojego narzeczonego (tu wielka aktorska niespodzianka) lub na projekcji ostatniej części pustynnej trylogii Mike'a Otta Lake Los Angeles (KNH 7, 15.30). Po obu pokazach odbędą się spotkania z twórcami filmów. O 18.00 w KNH 5 zapraszamy na poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku krytykowi filmowemu Rogerowi Ebertowi film Steve'a Jamesa Po prostu życie. Przed projekcją zapraszamy do wysłuchania prelekcji profesora Piotra Dzięgiela z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który opowie o specyfice i sposobach walki z chorobą nowotworową, na którą zmarł sam Ebert. O 18.15 zapraszamy na niepokazywaną dotąd w Polsce wersję reżyserską filmu Dotyk zła Orsona Wellesa, zmontowaną według wskazówek autora w 1989 roku (KNH 9). W tematykę filmu wprowadzi widzów przed pokazem Przemysław Dudziński.

Wieczór koniecznie spędźcie na przedpremierowym pokazie Map gwiazd Davida Cronenberga (KNH 1, 20.45). To sugestywny portret dysfunkcyjnej hollywoodzkiej rodziny w gwiazdorskiej obsadzie. Występująca w filmie Julianne Moore za rolę niepogodzonej ze sobą divy została wyróżniona podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. W filmie zobaczymy również Mię Wasikowską, Roberta Pattinsona i Johna Cusacka. O 21.00 w KNH 4 odbędzie się pokaz fabularnej Komputerowej miłości Zachary'ego Wigona (KNH 4, 21.00) o tym, jak technologia wpływa na relacje międzyludzkie. Warto zwrócić uwagę także na dokument Niewidzialna katastrofa, w której przyglądamy się z bliska ekologicznej katastrofie, wywołanej cztery lata temu przez wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej (KNH 5, 20.45). Reżyserka Margaret Brown kompleksowo opisuje skutki tragedii. O 20.45 w KNH 6 zostanie pokazany bardzo ciekawy fabularnie, utrzymany w klimacie Bergmanowskiej Persony film Jamesa Kaelana - Węgorz. W KNH 9 o 21.00 hit festiwalu - utrzymany w konwencji mrocznej
baśni i kryminału Biały ptak w zamieci Gregga Araki'ego. W rolach głównych zachwycająca Eva Green i młodziutka Shailene Woodley.

d32l3dl

Podziel się opinią

Share

d32l3dl

d32l3dl