Trwa ładowanie...

''Człowiek z Hawru'': Aki Kaurismaki podpala kinowy ekran

''Człowiek z Hawru'': Aki Kaurismaki podpala kinowy ekran
d883z3b
d883z3b

Pod koniec ubiegłego roku w Tallinie miało miejsce dość niezwykłe wydarzenie. W stolicy Estonii, będącej w 2011 Europejską Stolicą Kultury, stanął ekran, na którym wyświetlono na taśmie 35 mm bardzo wyjątkowy film.

"60 Seconds of Solitude in a Year Zero" to składanka krótkich filmów, podobna takim przedsięwzięciom jak "10 minut później: Trąbka" lub "Lumiere i spółka", w której wzięło udział 60 reżyserów z całego świata. Każdy z nich miał dla siebie dokładnie 60 sekund.

Jednym z zaproszonych do udziału w projekcie był mistrz niezależnego autorskiego kina Aki Kaurismäki, którego najnowszy film - "Człowiek z Hawru" - jest fińskim kandydatem do Oscara. Obok twórcy słynnych "Leningrad Cowboys jadą do Ameryki" w "60 Seconds of Solitude in a Year Zero" udział wzięli m.in. tacy giganci współczesnego kina jak Michael Winterbottom, Park Chan-Wook, Tom Tykwer, Shinji Aoyama czy Michael Glawogger.

Po projekcji 60 krótkich filmów ekran, na którym je pokazywano... stanął w płomieniach. Podobnie jak sama kopia filmu, będąca jedyną na świecie. Świadkowie tego seansu-performance'u byli zatem pierwszymi i ostatnimi widzami filmu. Jak tłumaczą na oficjalnej stronie projektu pomysłodawcy i organizatorzy, estoński reżyser Veiko Õunpuu oraz aktorka Taavi Eelmaa, "60 Seconds of Solitude in a Year Zero" było swoistym filmowym i artystycznym manifestem.

To splunięcie w twarz cynicznemu marketingowi, produkcji, wielkiemu biznesowi (...) poświęcone zachowaniu wolności myśli i tworzenia we współczesnym kinie. Ten film nie będzie promowany, dystrybuowany w żadnej postaci, a jego kopia zostanie zniszczona.

d883z3b

Bezkompromisowa, radykalna postawa bardzo bliska twórcy "Człowieka z Hawru". Nic więc dziwnego, że Aki Kaurismäki wziął udział w tym nietypowym projekcie.

Pucybut o złotym sercu, wyjątkowo inteligentny pies, zbieg z Afryki, tajemniczy detektyw i klasyk starego, dobrego rock & rolla. To bohaterowie najnowszej czarnej komedii Akiego Kaurismäkiego ("Człowiek bez przeszłości"), która już 6 stycznia pojawi się w polskich kinach.

"Człowiek z Hawru" to opowieść rozgrywająca się w zapomnianym przez świat portowym mieście, gdzie żyje grupa wyjątkowo barwnych postaci.

W wyróżnionym nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes "Człowieku z Hawru" fiński twórca rezygnuje ze swojej ponurej wizji społeczeństwa, w zamian proponując widzom uniwersalną przypowieść o sile dobroci.
ZOBACZ TAKŻE:

Natasza boi się męża. Dlaczego? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )*
*
[

Co słychać u Kasi z "13 posterunku"? ]( http://teleshow.wp.pl/13-posterunek-co-sie-dzieje-z-aleksandra-wozniak-6026606755153025g )**


**[

Pamiętacie Witię z "Samych swoich"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**

d883z3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d883z3b