Trwa ładowanie...
danuta szaflarska
28-02-2013 15:27

Danuta Szaflarska laureatką filmowego Orła za osiągnięcia życia

Danuta Szaflarska laureatką filmowego Orła za osiągnięcia życiaŹródło: AFP
d1t7y9y
d1t7y9y

Aktorka Danuta Szaflarska otrzyma tegoroczną Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia - ogłoszono w czwartek w Warszawie.

Aktorka Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, grała m.in. w "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie". Ostatnio zagrała w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego.

W latach 1942-43 Szaflarska grała w Teatrze Podziemnym. Kolejne role Szaflarska zagrała m.in. w "Ludziach z pociągu" (1961) Kazimierza Kutza, w serialu "Lalka" (1977) Ryszarda Bera, "Dolinie Issy" (1982) Tadeusza Konwickiego, "Korczaku" (1990) Andrzeja Wajdy, "Diabłach, diabłach" (1991) Doroty Kędzierzawskiej, "Pożegnaniu z Marią" (1993) Filipa Zylbera i "Pora umierać" (2007) Doroty Kędzierzawskiej.

Wśród zdobywców Orłów za osiągnięcia życia w latach poprzednich byli m.in.: reżyserzy Roman Polański, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Hoffman, Janusz Majewski.

d1t7y9y

Polskie Nagrody Filmowe Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową.

Danuta Szaflarska to pierwszy znany już laureat Orła 2013. Laureaci tegorocznych Orłów w pozostałych kategoriach zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie. W kategorii najlepszy polski film nominacje uzyskały: "Jesteś Bogiem", "Obława" i "Pokłosie". Nominowani do nagród aktorzy to m.in.: Maciej Stuhr, Marcin Dorociński i Weronika Rosati.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są od 1999 roku.

d1t7y9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t7y9y