WP
WP

David Suchet - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Brytyjski aktor teatralny i filmowy, na całym świecie znany i utożsamiany przede wszystkim z postacią słynnego detektywa Herculesa Poirot – bohatera telewizyjnego cyklu ekranizacji kryminalnych powieści Agathy Christie.

Urodził się 2 maja 1946 roku w Londynie. Studiował aktorstwo w tamtejszej Academy of Music and Dramatic Arts. Karierę w zawodzie zaczynał jako aktor teatralny i zastępca dyrektora sceny małego teatru w Chester. W 1973 roku wstąpił do słynnego Royal Shakespeare Company, gdzie udało mu się stworzyć kilka udanych, szekspirowskich ról (m.in. w „Otellu”, „Burzy”, jako Tybalt w „Romeo i Julii”).

Na ekranie zadebiutował już w 1971 roku (gościnny występ w serialu kryminalnym „Public Eye”), jednak jego kariera ruszyła z kopyta dopiero dekadę później. Jego debiutem filmowym była telewizyjna „Opowieść o dwóch miastach” (1980), a pierwszym występem na dużym ekranie – rola w komedii „Misjonarz” z Maggie Smith (1982).

W kolejnych latach pojawił się w kilku znaczących produkcjach filmowych m.in. w przygodowym filmie „Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp” z Christopherem Pambertem i Andie MacDowell 1984, w sensacyjnym „Sokole i koce” Johna Schlesingera z Seanem Pennem i Timothym Huttonem 1985, w filmie Agnieszki Holland, opartym o biografię księdza Jerzego Popiełuszki „Zabić księdza” 1988. Pierwszą nominację do BAFTA otrzymał za drugoplanową rolę w dramacie „Świat na uboczu” z Barbarą Hershey i Timem Rothem (1988).

Od początku był jednak bliżej związany z małym, nie z dużym ekranem. W 1986 roku odebrał nagrodę Royal Television Society za trzy pierwszoplanowe, telewizyjne kreacje: w biograficznym mini-serialu „Freud” (1984), w dramacie „A Song for Europe” i komediowym serialu „Blott on the Landscape” (1985). Ponadto zagrał jedną z głównych ról w biograficznym mini-serialu historycznym „Oppenheimer” (1980), wystąpił obok Anthony’ego Hopkinsa w telewizyjnej adaptacji „Dzwonnika z Notre Dame” (1982) i Eda Harrisa w thrillerze „Ostatni niewinny” (1987).

WP

* W 1985 roku po raz pierwszy wystąpił w ekranizacji powieści Agathy Christie wcielając się w rolę inspektora Jappa w filmie „Thirteen at Dinner” z Faye Dunaway i Peterem Ustinovem, jednak sławą okrył się dopiero jako tytułowy Herkules Poirot – słynny, belgijski detektyw w telewizyjnej serii kryminalnej, powstałej w oparciu o prozę Christie. Rola przyniosła mu co prawda jedynie jedną nominację do BAFTA TV Award, jednak została za to należycie doceniona przez publiczność, przynosząc Suchetowi międzynarodowy rozgłos i rozpoznawalność. Z postacią Poirota związany i utożsamiany jest już niemal od 20 lat, stając się najsłynniejszym i, według wielu, najdoskonalszym odtwórcą tej roli.*

* W międzyczasie zgarnął Specjalną Nagrodę Jury MFF w Istambule za pierwszoplanową kreację u boku Lisy Harrow w dramacie/romansie „Niedziela” Jonathana Nossitera (1998) oraz kolejną Royal Television Society Award, Broadcasting Press Guild Award i nominację do BAFTA za główną rolę w kostiumowym mini-serialu „Czasy, w których przyszło nam żyć” (2001).*

Ponadto pojawił się obok Kurta Russella, Stevena Seagala i Halle Berry w sensacyjnej produkcji „Krytyczna decyzja” (1996) i obok Michaela Douglasa, Gwyneth Paltrow i Viggo Mortensena w „Morderstwie doskonałym” (1998), użyczył głosu postaci Gepetta w angielskiej wersji językowej „Pinokia” Roberta Benigniego (2002) i wystąpił w znanej, brytyjskiej komedii akcji „Niezawodny plan” z Ryanem Reynoldsem (2003).

Suchet ma też na swoim koncie wiele kreacji scenicznych, m.in. w inscenizacji „Kto się boi Virginii Woolf?” (1996, London Critics Circle Theatre Award nominacja do nagrody im. Laurence’a Oliviera) i „Amadeusza” (1998, nominacja do nagrody Tony i do nagrody im. Laurence’a Oliviera).

Jest aktorem, któremu wielokrotnie powierzano kreację postaci historycznych lub biblijnych. Pojawił się m.in. jako Dino Grandi w dramacie TV „Mussolini: Nieopowiedziana Historia” (1985), Aaron w telewizyjnym widowisku biblijnym „Mojżesz” z Bene Kingsleyem (1995), Louis B. Mayer w biograficznym dramacie TV „Obywatel Welles” (1999), Napoleon w komediowym „Sabotażu!” (2000), czy tytułowy Robert „Maxwell” w biograficznej produkcji telewizyjnej (2008, nagroda Emmy).

WP

Mimo ogromnej rozpiętości ról filmowych, które stworzył w ciągu lat kariery, żadna nie dogoniła popularnością Herkulesa Poirota. Kreacja ta wyniosła go na wyżyny popularności, ale, co z reguły idzie w parze, również zaszufladkowała. Być może rekompensatą tego faktu może być nieustanny zachwyt kolejnych już pokoleń widzów, zgodnie uznających Sucheta za idealne wcielenie słynnego, literackiego bohatera.

Data urodzenia

02.05.1946

Miejsce urodzenia

Londyn

Filmografia

Krytyczna Decyzja (1996) (Nagi Hassan)

Zabić księdza (1988) (biskup)

Teściowie (2003) (Jean-Pierre Thibodoux)

Piekło Pocztowe (2010) (Reacher Gilt)

The Hollow Crown () (Książę Yorku)

Effie (2013) (Pan Ruskin)

Żelazny orzeł (1986) (Minister Obrony płk. Akir Nakesh)

Krwawy tyran - Henry VIII (2003)

Opowieści z Narnii: Podróż wędrowca do świtu (2010) (Handlarz)

Świat na uboczu (1988) (Muller)

Morderstwo doskonałe (1998) (Mohamed Karaman)

Na żywo z Bagdadu (2002) (Naji Al-Hadithi)

Salomon (1997) (Joab)

WP
WP
WP