Dorociński i Stroiński w filmie "Lęk wysokości"

Marcin Dorociński i Krzysztof Stroiński zagrają główne role w filmie kinowym "Lęk wysokości", który wyreżyseruje Bartek Konopka - pod opieką artystyczną Agnieszki Holland.

Dorociński i Stroiński w filmie "Lęk wysokości"
Źródło zdjęć: © AKPA

Zdjęcia rozpoczną się prawdopodobnie w połowie października - poinformowało we wtorek PAP działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka, w którym powstanie obraz Konopki.

Lęk Wysokości jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje sie, że jego ojciec trafił do psychiatryka, a on jest jedyną osoba która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.

Film stawia pytania o schizofreniczną naturę świata podzielonego między przeszłością a teraźniejszością, miłością a manipulacją, szaleństwem a normalnością. Dotyka „lęku wysokości” znanego każdemu z nas – lęku przed sięganiem coraz wyżej, podejmowaniem wyzwań, układaniem życia wg naszych potrzeb.

Debiut pełnometrażowy Bartka Konopki to film psychologiczny, nie pozbawiony jednakże elementów suspensu i komizmu.

Reżyser wyjaśnia natomiast: "Podejmiemy temat skomplikowanych zależności, jakie wytwarzają się między najbliższymi osobami - w tym wypadku między ojcem a synem; zależności, które mogą ranić i inspirować". "Chcielibyśmy, by był to mądry film o życiu w Polsce, o tym jak radzili sobie z nim nasi rodzice, a jak próbujemy w nim znaleźć swoje miejscy my, młode pokolenie" - powiedział Konopka.

Udział w filmie potwierdzili już dwaj uznani aktorzy. W roli Tomka zobaczymy Marcina Dorocińskiego – jednego z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia: zdobywcę nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i nagrody aktorskiej na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie za rolę w „Pitbullu” w 2005 roku, Specjalnej Nagrody Aktorskiej na FPFF w Gdyni za „Ogród Luizy” w 2007, nominowanego do nagrody Orła 2009 za kreację w „Boisku bezdomnych” Kasi Adamik. Jego filmowym „ojcem” będzie Krzysztof Stroiński, artysta o ogromnym dorobku filmowym i teatralnym, związany obecnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, twórca wybitnej kreacji w filmie „Rysa” Michała Rosy, za którą otrzymał Wyróżnienie Honorowe na 33. FPFF w Gdyni w 2008 roku oraz Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska w 2009 roku. Bartek Konopka jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. Jego ostatni film „Królik po berlińsku” (2009) został wybrany przez International Documentary Association do walki o nominację do Oscara w dziedzinie
„dokument krótkometrażowy”. Do tej pory wygrał festiwale: Hot Docs w Toronto, Krakowski Festiwal Filmowy (Złoty Lajkonik) oraz Planete Doc Review (nagroda Magic Hour). Konopka dał się nim poznać jako błyskotliwy twórca, łączący wrażliwość dokumentalisty z fabularną wyobraźnią. Krytycy pisali przy tej okazji o próbie stworzenia nowego gatunku – bajki dokumentalnej. Film ma trafić niedługo do dystrybucji kinowej.

Poprzedni film Konopki, fabuła „Trójka do wzięcia” (2006), zrealizowana w ramach koordynowanego obecnie przez Studio Munka programu „30 minut”, zdobyła 12 nagród na różnych festiwalach, w tym m.in. Grand Prix na Brest Film Festival oraz Best Debut Award na Message to Man w St. Petersburgu. „Ballada o kozie” (2004), pierwsza z cyklu alegorii zwierzęcych, została uhonorowana przez telewizję Planete na Berlinale 2004, a następnie pokazywana we wszystkich oddziałach stacji na świecie. Dostała również kilka nagród publiczności na innych festiwalach.

Bartek Konopka jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydziału reżyserii WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Ekipa zdjęciowa, na czele której stanie operator Piotr Niemyjski, będzie pracowała w Warszawie, na Śląsku i w Tatrach. "Lęk wysokości" to pełnometrażowy debiut fabularny Bartka Konopki.

Celem działalności Studia im. Andrzeja Munka, które powstało w Warszawie w 2008 r., jest wspieranie debiutujących polskich filmowców - produkcja filmów obejmująca: pełnometrażowe debiuty kinowe, filmy fabularne w ramach programu "30 minut", dokumentalne w ramach programu "Pierwszy dokument" oraz animowane w ramach programu "Młoda animacja".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)