Marcin Dorociński
Znany i rozpoznawalny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny młodego pokolenia. Absolwent warszawskiej PWST. Zasłynął z występów w filmach Juliusza Machulskiego oraz z roli podkomisarza „Despero” w „PitBullu” Patryka Vegi.
Urodził się 22 czerwca 1973 roku w Milanówku. Szkołę teatralną ukończył w 1997 roku, wcześniej debiutując jako student na planie serialu „Dom” (1996) oraz w epizodycznej roli w „Szamance” (1996) Andrzeja Żuławskiego.
Większe role filmowe nadeszły w 1999 roku, wraz z występem w komedii „Kiler-ów 2-óch” Juliusza Machulskiego, główną rolą w „Krugerandach” Wojciecha Nowaka, udziałem w komedii sensacyjnej „Wszystkie pieniądze świata” Andrzeja Kotkowskiego oraz rolą w nagrodzonym na FPFF w Gdyni za debiut reżyserski „Torowisku” Urszuli Urbaniak.
W 2000 roku wystąpił w roli kierowcy Janusza Gajosa w głośnym filmie telewizyjnym „Żółty szalik” Janusza Morgensterna, wówczas też pojawił się po raz pierwszy w stałej obsadzie serialu TV „Miasteczko” (2000-2001).
W latach 2001-2002 występował w serialu „Marzenia do spełnienia”, zagrał Lulka w adaptacji „Przedwiośnia” (2001) Filipa Bajona oraz oficera UOP w „Bez litości” i „Sforze” (2002) Wojciecha Wójcika.
Lata 2003-2005 to stały udział w serialu „Defekt” z Magdaleną Cielecką i Piotrem Fronczewskim, 2004 – rola Juliana w komediowym serialu „Camera Cafe” Jurka Bogajewicza i Wojciecha Adamczyka, 2005 – rola Michała Wagnera w serialu „Fala zbrodni”, a lata 2005-2007 – rola podkomisarza Sławomira Desperskiego „Despero” w głośnym serialu Patryka Vegi „PitBull”. Szczególnie ta ostatnia zadecydowała o znacznym wzroście popularności aktora, przynosząc mu również prestiżową Nagrodę Aktorską im. Zbyszka Cybulskiego w 2005 roku.
W 2003 roku zagrał w adaptacji „Nienasycenia” Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego z Cezarym Pazurą w roli głównej.
W tym samym roku spotkał się z Pazurą na planie filmu sensacyjnego „Show” (2003) w reżyserii Macieja Ślesickiego, a w 2004 wystąpił obok Borysa Szyca i Roberta Więckiewicza w komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego „Vinci” , gdzie wcielił się w postać komisarza.
W 2006 roku zagrał w dwóch filmach Piotra Matwiejczyka: „Beatutiful” oraz „Wstyd” z Mirosławem Baką i Arturem Barcisiem, oraz w innej niezależnej produkcji – „Dzisiaj jest piątek” z Małgorzatą Kożuchowską.
Ponadto wystąpił obok Jana Frycza, Macieja Stuhra i Karoliny Gruszki w znanej komedii „Francuski numer” (2006) oraz – jako Anioł Zła – w głośnym filmie Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.
Rok 2007 to występy w serialach: „Hela o opałach” (jako były mąż głównej bohaterki), „Ekipa” w reżyserii Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz oraz wojenna „Tajemnica twierdzy szyfrów” Adka Drabińskiego z Pawłem Małaszyńskim w roli głównej.
W 2007 roku także po raz kolejny współpracował z Piotrem Matwiejczykiem przy okazji filmu „Na boso” z udziałem Mirosława Baki i Agnieszki Wagner, otrzymał Specjalną Nagrodę Aktorską na FPFF w Gdyni za rolę w „Ogrodzie Luizy” Macieja Wojtyszki oraz partnerował Magdalenie Różczce w „walentynkowej” produkcji 2008 roku „Rozmowy nocą” w reżyserii Macieja Żaka.
Dwukrotnie pojawił się gościnnie na planie serialu „Na dobre i na złe”- w 1999 i 2007 roku.
Gościnne występy zaliczył też na planie seriali „Kryminalni”, „Kocham Klarę”, „Lokatorzy” i „Rodzina zastępcza”. W 2009 roku zagrał w czarnej komedii pt. "Rewers" - za rolę otrzymał nagrodę Złotego Lwa w Gdyni. W tym samym roku wystąpił także w obrazie "Idealny facet dla mojej dziewczyny" oraz "Miłość na wybiegu". W 2011 roku zagrał w filmie "Róża".
Od 1997 roku jest aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. W 1997 roku otrzymał wyróżnienie na XV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, za rolę Kreona w „Antygonie” Helmuta Kajzara, a w 2001 roku - Grand Prix im. Ludwika Sempolińskiego za bardzo ciekawe wykonanie piosenki „Kiedy Łukasz się zamyśli” na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie.
Wystąpił w szeregu ról Teatru TV (m.in. „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, „Cyd” i „Klub kawalerów” w reżyserii Krystyny Jandy i inne).
Komentarze