"Drzewo i ja": Premiera w Warszawie
W warszawskim Kinie Kultura zaprezentowano niezależny krótkometrażowy film fabularny zatytułowany „Drzewo i ja”. Na spotkaniu z publicznością pojawili się m.in. aktorzy Joanna Orleańska i Jacek Braciak oraz reżyser Łukasz Nowak. Po seansie twórcy spotkali się z publicznością i zebrali wiele pochlebnych opinii na temat swojej pracy.
"Drzewo i ja" to historia ojca, który przekazuje synowi kilka krótkich życiowych lekcji, ale też spojrzenie na to jak wpływają one po latach na dorosłego już mężczyznę. Widzowie zgromadzeni na premierze chwalili charakter i styl filmu, który o trudnych sprawach mówi w niezwykle ciepły sposób. Doceniono umiejętności reżyserskie młodego twórcy, który wymarzył sobie filmową opowieść wyróżniającą się na tle licznych innych krótkich produkcji realizowanych w naszym kraju. Jak mówili widzowie po seansie, plan ten udało się w stu procentach zrealizować.
29.04.2016 16:19
„Drzewo i ja” to fabularny krótkometrażowy debiut reżyserski Łukasza Nowaka, projekt który autor wymarzył sobie i zrealizował w kształcie o jakim myślał od początku. Taki świat gra mi w duszy – mówił na spotkaniu twórca filmu. Do realizacji mogło jednak nie dojść, bowiem na początku twórcy natrafili na opór kilku znaczących instytucji wspierających młodych twórców. Zdecydowano się więc nakręcić film za pieniądze niezależne i jak wspominał na spotkaniu w Kinie Kultura producent Piotr Ledwig, jest to w jego przekonaniu jedna z najdroższych tego typu produkcji w historii polskiego kina. Film w początkowej fazie produkcji trafił na trudności związane z lokalizacją i musieliśmy przenieść zdjęcia z Mazur w góry. Na potrzeby filmu w Żywcu kupiliśmy ponad stuletni dom, który rozebraliśmy do ostatniej deski i złożyliśmy od nowa w filmowej lokalizacji – mówił producent. Drugim wyzwaniem było zbudowanie wielkiego sztucznego drzewa, które zagrało w filmie jedną z kluczowych ról. I tutaj twórcy trafili na wiele
problemów, ale się nie poddali. „Drzewo i ja” powstawało w sumie przez kilka lat, a powodów takiego stanu rzeczy było kilka. Jak mówili na spotkaniu twórcy praca nad filmem wymagała wiele uwagi, miał on kilkanaście wersji montażowych i kilka bardzo trudnych etapów w produkcji i post-produkcji. Po seansie można było usłyszeć opinie, że tę wytrwałość widać na ekranie.
Kluczowymi decyzjami dotyczącymi filmu było dobranie obsady. Jacka Braciaka wymarzyłem sobie od początku, skontaktowaliśmy się więc z jego agencją i przekazaliśmy scenariusz – wspominał na spotkaniu z publicznością reżyser Łukasz Nowak. Praca z tak entuzjastycznie nastawioną ekipą należała do bardzo udanych. Spodobał mi się scenariusz, ta historia i ten świat – nie szczędził pochwał Jacek Braciak. Potwierdziła to Joanna Orleańska, która przyjęła propozycję zagrania w filmie na wieść, że w projekcie jest już Jacek Braciak. Zawsze chciałam zagrać z Jackiem i było to okazja, z której nie mogłam nie skorzystać – mówiła na spotkaniu pani Joanna, która gratulowała finalnej wersji filmu Łukaszowi Nowakowi. Najważniejszą jednak aktorską rolę miał do zagrania młodziutki Konrad Musioł. W czasie spotkania młody człowiek mówił o swojej sympatii do reżysera, Jacka Braciaka i ulubionym momencie z pracy na planie. Najmilej wspominam skok ze skarpy, to była świetna zabawa – mówił Konrad Musioł, a reżyser dodał tylko, że
scena ta wymagała nakręcenia kilkunastu dubli i stąd zapewne młody aktor tak dobrze wspomina te chwile.
„Drzewo i ja” realizowane było przez kilkanaście dni w Wiśle, okolicach Żywca oraz na hali w Alvernia Studios. Autorem zdjęć do filmu był absolwent szkoły filmowej w Katowicach Michał Rytel-Przełomiec, dla którego było to wtedy najambitniejsze z zadań operatorskich. Autor zdjęć filmowych wspominał, że scenariusz od samego początku bardzo mu się podobał, a z reżyserem znaleźli „wspólny język” dla kształtu opowiadanej historii. Obecnie „Drzewo i ja” przechodzi selekcję festiwalową kilku ważnych wydarzeń, które wkrótce będą miały miejsce w Polsce. Twórcy liczą, że tą drogą dotrą do publiczności i będą mogli dzielić się swoim filmem z wszystkimi miłośnikami kina.
Krzysztof Spór