Po kilku latach powraca temat nakręcenia filmu zatytułowanego "Dywizjon 303". Nie udało się Władysławowi Pasikowskiemu i Jerzemu Skolimowskiemu. Tematem zajmuje się obecnie Łukasz Palkowski.
"Dywizjon 303" to jedna z naszych najbardziej chwalebnych kart historii. Dzielni polscy lotnicy (i nie tylko) w słynnej 303 walczyli w Bitwie o Anglię i wpłynęli znacząco na wynik tych zmagań. W tamte gorące dni żądni walki polscy piloci byli "noszeni na rękach" przez Brytyjczyków i zapracowali sobie na legendarne miejsce w historii zmagań wojennych i lotnictwa. Najsłynniejszą pozycją związaną z "Dywizjonem 303" jest oczywiście książka Arkadego Fiedlera, ale tej formacji poświęcono znacznie więcej pozycji i jest z czego czerpać. Wydarzeniem była książka "Sprawa honoru" autorstwa Lynne Olson i Stanleya Clouda, którzy z wielkim uznaniem pisali o polskich lotnikach i ich ciężkich losach nie tylko w czasie wojny, ale też po niej. Czesi swoim dzielnym lotnikom poświęcili całkiem udany "Ciemnoniebieski świat" i nie szczędzili na niego środków. I my mamy się czym pochwalić, więc czas najwyższy na film.
(kadr z filmu "Ciemnoniebieski świat")
(kadr z filmu "Ciemnoniebieski świat")
O planach nakręcenia filmu opowiadającego o "Dywizjonie 303" słychać już od wielu lat. W 2005 roku SPI planowało zorganizować konkurs na scenariusz. W 2007 roku projekt był w rękach Akson Studio i Władysława Pasikowskiego. Rozpoczęto prace nad scenariuszem, ale gdzieś w tym samym czasie Akson zdecydował się jednak na nakręcenie "Miasta 44", a skoro oba filmy miały wielkie budżety, to jeden z nich trafił na półkę. W lutym 2012 "Dywizjonem 303" zajmował się Jacek Samojłowicz z firmy Film Media (m.in. "Wojna polsko-ruska", "Tajemnica Westerplatte", "Kac Wawa"), który napisanie scenariusza powierzył Jerzemu Skolimowskiemu, on też miał film reżyserować. Udziałem w projekcie zainteresowani byli m.in. Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski. Film miał kosztować 20-30 mln złotych, a
premierę planowano na 2013/2014 rok. I tutaj nie udało się doprowadzić tematu do szczęśliwego finału.
(EAST NEWS, N/Z PILOT STANISŁAW SKALSKI (1915-2004), GENERAL LOTNICTWA, NAJLEPSZY POLSKI AS MYŚLIWSKI Z OKRESU II WOJNY ŚWIATOWEJ, ODZNACZONY ZŁOTYM KRZYŻEM VIRTUTI MILITARI (1944), ORDEREM KRZYŻA GRUNWALDU III KLASY, CZTEROKROTNIE KRZYŻEM WALECZNYCH, KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI, BRYTYJSKIM ORDEREM DISTINGUISHED SERVICE ORDER ORAZ TRZYKROTNIE (JAKO JEDYNY CUDZOZIEMIEC) DISTINGUISHED FLYING CROSS.)
Po kilku latach projekt jednak powraca. Prawa do niego są ciągle w posiadaniu firmy Film Media, która rozpoczyna ponownie walkę o film. Prace nad scenariuszem powierzono Łukaszowi Palkowskiemu, twórcy przebojowych "Bogów" i dziś bardzo wziętemu reżyserowi. Jednak na tym etapie projekt nie zyskał poparcia eksperta PISF (był nim Xavery Żuławski) i został skierowany do poprawek. Filmowy "Dywizjon 303" to sprawa honoru, nie ma więc co spieszyć się z jego realizacją i lepiej jest popracować dłużej nad scenariuszem.
Czy uda się zebrać tak duży budżet? Porażka "Hiszpanki" może być zniechęcającym sygnałem dla sponsorów takiego kina. Jednak w legendarną historię polskich lotników i talent Łukasza Palkowskiego warto uwierzyć.
* Krzysztof Spór*